Leczenie stomatologiczne chrapania i bezdechu

klinika stomatologiczna, Poznań Dentysta, Poznań Stomatolog

Chrapanie oraz bezdech senny są powszechnymi problemami, z którymi boryka się wiele osób. Objawiają się one między innymi bólem głowy, uczuciem senności, suchością w ustach, trudnościami z koncentracją i poczuciem zmęczenia. Niestety, wiele przypadków tych problemów pozostaje niezdiagnozowanych, co może prowadzić do poważniejszych chorób i problemów zdrowotnych, takich jak przewlekłe zmęczenie, udar mózgu, cukrzyca typu 2 czy zespół metaboliczny.

Według najnowszych badań, ponad połowa męskiej populacji oraz jedna trzecia kobiet w Europie boryka się z problemem chrapania i bezdechu sennego. Jednakże, aż 80% przypadków tych problemów pozostaje niezdiagnozowanych.

Nie tylko dotknięte osoby, ale także ich partnerzy życiowi cierpią z powodu tych problemów, ponieważ jakość snu jest znacznie pogarszana. W naszej klinice, oferujemy skuteczne i bezpieczne rozwiązania dla tych problemów, takie jak szyny przeciw chrapaniu Dzięki temu urządzeniu, naszym pacjentom jesteśmy w stanie zapewnić znacznie lepszy sen oraz poprawić ich ogólne zdrowie i samopoczucie.

—————

W naszej klinice dentystycznej, W City Dental, oferujemy skuteczne leczenie chrapania oraz bezdechu sennego przy użyciu szyny przeciw chrapaniu.

—————

Czym właściwie jest chrapanie?

Chrapanie to problem, z którym boryka się wiele osób. Podczas snu, napięcie mięśni zmniejsza się, co powoduje zwężenie górnych dróg oddechowych. To z kolei przyspiesza przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje wibracje różnych struktur w obrębie górnych dróg oddechowych i generuje charakterystyczny odgłos chrapania. Ten odgłos może osiągać natężenie do 90 decybeli w porównaniu do 40 decybeli normalnej mowy.

Chrapanie jest procesem mechanicznym, który można skutecznie przeciwdziałać mechanicznie, na przykład za pomocą terapii stomatologicznej. Odpowiednie rozwiązania, takie jak urządzenie przeciw chrapaniu w postaci szyny, mogą pomóc w rozwiązaniu problemu chrapania i poprawieniu jakości snu.

Chrapanie to powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn. Najczęściej chrapanie jest spowodowane przez:

 • Problemy fizjologiczne nosa i gardła, takie jak przewężenie nosa, zatkanie nosa, zrosty nosowe, przerost migdałków gardłowych lub języka.
 • Palenie papierosów i spożywanie alkoholu, które powodują rozluźnienie mięśni i zwężenie dróg oddechowych.
 • Otyłość, ponieważ tłuszcz wokół szyi może uciskać drogi oddechowe i powodować ich zwężenie.
 • Klimakterium, ponieważ w tym okresie u kobiet dochodzi do zmian hormonalnych, które wpływają na mięśnie gardła i mogą powodować chrapanie.
 • Alergie, które powodują obrzęk błony śluzowej nosa i gardła, utrudniając swobodne oddychanie.
 • Leki, najczęściej uspokajające, które powodują rozluźnienie mięśni i zwiększenie skłonności do chrapania.
 • Dziedziczna predyspozycja, ponieważ osoby, których bliscy krewni cierpieli na chrapanie, są bardziej narażone na ten problem.

Czym różni się bezdech senny od chrapania?

Chociaż lekkie lub pierwotne chrapanie wydaje się nieszkodliwe, to nieprawidłowe chrapanie, czyli bezdech senny, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Oprócz powodowania senności w ciągu dnia, może prowadzić do poważnych chorób ogólnoustrojowych.

Bezdech to całkowite zatrzymanie oddechu, a obturacyjny bezdech to całkowite zamknięcie dróg oddechowych. Spłycenie oddechu to z kolei zmniejszenie przepływu oddechowego o ponad 50%. Atak bezdechu lub spłycenia oddechu trwa zwykle od 5 do 20 sekund, a następnie następuje powrót do normalnego oddychania przed kolejnym atakiem.

Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub stomatologiem, jeśli podejrzewasz u siebie bezdech senny lub jakiekolwiek inne problemy związane z chrapaniem, aby uzyskać odpowiednie leczenie i uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.

Czym charakteryzują się bezdech senny.

Bezdech senny charakteryzuje się szeregiem charakterystycznych objawów, które mogą prowadzić do poważnego pogorszenia jakości snu. Do najczęstszych objawów bezdechu sennego zalicza się:

 • Zmęczenie w ciągu dnia: osoby z bezdechem sennym zwykle cierpią na przewlekłe zmęczenie, które może utrudniać wykonywanie codziennych czynności.
 • Głośne chrapanie, nagłe przebudzenie i duszność: chrapanie jest jednym z głównych objawów bezdechu sennego, a w cięższych przypadkach może towarzyszyć mu nagłe przebudzenie i uczucie duszności.
 • Słaba jakość snu: osoby z bezdechem sennym często budzą się wiele razy w ciągu nocy, co prowadzi do pogorszenia jakości ich snu.
 • Poranne bóle głowy: bóle głowy po przebudzeniu to kolejny objaw, który często towarzyszy bezdechowi sennemu.
 • Niekontrolowany wzrost ciśnienia krwi: w cięższych przypadkach bezdechu sennego może prowadzić do niestabilnego ciśnienia krwi i zwiększonego ryzyka chorób serca i naczyń.

Leczenie chrapania i bezdechu sennego: rola szyny przeciw chrapaniu.

Leczenie chrapania i bezdechu sennego jest w rękach ekspertów dentystycznych. W przypadku pacjentów z chrapaniem i bezdechem sennym, w City Dental oferujemy szynę przeciw chrapaniu.

Aparat składa się z jednej przezroczystej szyny na górną szczękę i jednej na dolną szczękę. Szczęki są utrzymywane w określonej pozycji i przesuwane za pomocą 2 łączników, które są przymocowane bocznie do szyny. W ten sposób aparat zapewnia więcej miejsca na przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Zmniejsza się prędkość wdychanego powietrza, a co za tym idzie, hałasujące wibracje tkanek miękkich.

Ruchy szczęki są możliwe, ale nie dochodzi do cofania się żuchwy. Ta funkcjonalność sprawia, że aparat jest wygodnym i jednocześnie skutecznym zabezpieczeniem przed chrapaniem.

Aparat jest noszony tylko podczas snu. Badania kliniczne wykazały, że wysunięcie żuchwy znacznie zmniejsza chrapanie u ponad 80% pacjentów i może zmniejszyć wskaźnik bezdechów nawet o 50%. Dzięki temu, jakość snu poprawia się, co prowadzi do zwiększenia ogólnego samopoczucia w ciągu dnia. W City Dental jesteśmy gotowi pomóc każdemu pacjentowi, który boryka się z chrapaniem i bezdechem sennym, aby pomóc im odzyskać spokojny sen i zdrowie.

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt