Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne dzieci

Pierwsza wizyta u ortodonty wskazana jest między 3. a 6. rokiem życia, a w szczególności jeśli u dziecka stwierdza się:

 • stłoczenia zębów
 • nadmiernie dominującą, wysuniętą lub cofniętą żuchwę
 • długotrwałe przyzwyczajenie do butelki i/lub smoczka
 • ssanie palca
 • oddychanie przez usta
 • nagryzanie ołówków, paznokci, warg
 • przedwczesną utratę zębów
 • rozległą próchnicę
 • opóźnione ząbkowanie
 • asymetrie twarzy
 • niechęć do gryzienia twardych pokarmów

Bardzo często leczenie ortodontyczne wspomaga terapię oraz ćwiczenia logopedyczne.

Dzięki wczesnemu wprowadzeniu ćwiczeń zaleconych przez lekarza oraz poprzez eliminację szkodliwych nawyków, możliwe jest prostowanie zębów bez aparatu. Bardzo często leczenie ortodontyczne wspomaga terapię oraz ćwiczenia logopedyczne.

W przypadku, gdy ortodonta nie stwierdzi wady zgryzu kolejna wizyta konsultacyjna powinna odbyć się w pierwszym etapie wymiany uzębienia (ok. 7-8 r.ż.)

Leczenie wad zgryzu u dzieci odbywa się głównie przy użyciu aparatów ruchomych (zdejmowanych).

Podejmując wczesne leczenie ortodonta dziecięcy może zapobiec leczeniu aparatem stałym w wieku dorosłym. W City-Dental dbamy o naszych najmłodszych pacjentów, wizyty zawsze odbywają się w przyjaznej atmosferze, z udziałem ulubionych bajek i balonów. Dzieci wracają do nas z przyjemnością.

 


Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych

Ortodoncja u dorosłych służy nie tylko poprawie wyglądu zębów i twarzy, ale również może wspomagać leczenie protetyczne i leczyć choroby przyzębia. Stanowi często przygotowanie do leczenia implantologicznego czy chirurgicznego.

Wskazania do konsultacji ortodontycznej u pacjentów dorosłych:

 • stłoczenia zębów pod wpływem wyrzynających się ósemek
 • odsłonięte szyjki zębowe lub wydłużanie się zębów
 • przebarwienia na zębach, odkładanie się kamienia
 • zgrzytanie zębami
 • ścieranie zębów
 • problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym
 • utrata zębów, brak zawiązków
 • zawsze, gdy nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu własnego uśmiechu

Pamiętajmy, że nie ma górnej granicy wieku dla leczenia ortodontycznego.


Aparaty ortodontyczne stosowane w City-Dental:

Aparat ruchomy, wyjmowany

Najlepsze efekty leczenia aparatami wyjmowanymi uzyskujemy w okresie wzrostu dziecka. Należy pamiętać, że efekty leczenia uzależnione są od współpracy pacjenta, a czas leczenia oraz rodzaj aparatu różnią się w zależności od skomplikowania przypadku oraz indywidualnej reakcji na leczenie. Wczesna wizyta u ortodonty może pomóc w leczeniu wady wymowy, poprzez zastosowanie zapory dla języka i zamknięcie zgryzu. Aparat często ułatwia oddychanie przez nos, wspomaga leczenie laryngologiczne, dzięki poszerzeniu podniebienia otwiera uciśnięty przewód nosowy i eliminuje chrapanie.

City-Dental to gabinet przyjazny dzieciom, aparaty dobrane są kolorystycznie do indywidualnych upodobań pacjenta, mogą np. przypominać flagę ulubionej drużyny piłkarskiej lub mieć wtopiony brokat. Wszystko w celu zachęcenia dziecka do współpracy, aby leczenie połączyć z przyjemnością.

Dla pacjentów dorosłych stosujemy wyjmowane aparaty ruchome w formie przezroczystych szyn Clear Aligner, wymienianych co 6-12 tyg. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić aparatów stałych ze wskazań estetycznych.


Aparat stały

Typy aparatów stałych stosowanych w City-Dental:

 • standardowe: aparat metalowy
 • antyalergiczne: aparat metalowy i szafirowy
 • niewidoczne aparaty z kryształu szafiru
 • stałe aparaty podniebienne, np. ekspander podniebienny, aparat Hassa, Hyrax

Stały aparat mocowane jest do zębów za pomocą bezpiecznych klejów uwalniających fluor, co zmniejsza ryzyka przebarwienia zębów.

Polecamy zabiegi higienizacyjne dla pacjentów noszących aparat stały!

W związku z faktem, że w aparacie stałym utrudnione jest oczyszczanie, szczególnie higienizacja przestrzeni międzyzębowych, każdy pacjent ortodontyczny przynajmniej 2-3 razy w roku powinien poddać się profesjonalnym zabiegom oczyszczającym, aby uniknąć próchnicy i choroby przyzębia w przyszłości tj: piaskowanie zębów, ozonoterapia, fluoryzacja zębów.

Najczęściej zadawane pytania

W jakim wieku można / powinno się rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Dolną granicą jest wiek, w którym dziecko potrafi zaakceptować aparat. Górnej granicy nie ma, warunkiem jest jednak przynajmniej częściowe zachowanie uzębienia i zdrowe przyzębie. O rozpoczęciu leczenia decyduje ortodonta, ale większość wad zgryzu najlepiej korygować między 10. a 14. rokiem życia.

Czy podczas pierwszej wizyty u ortodonty wszystkie zęby powinny być wyleczone?

Przy pierwszej wizycie zęby nie muszą być zdrowe, jednak podczas zakładania aparatu ortodontycznego wszystkie zęby będą musiały być wyleczone.

Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?

Samo zakładanie aparatu nie jest bolesne, wymaga jedynie od pacjenta cierpliwości. W okresie adaptacyjnym, kiedy aparat zaczyna pracować, pacjent może odczuwać dyskomfort. 

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia zależny jest od wady początkowej. Średnio trwa ono od 18 do 24 miesięcy.

Co ile odbywają się wizyty kontrolne?

Wizyty odbywają się co 6 do 8 tygodni.

Czemu służą wizyty kontrolne?

Podczas leczenia położenie poszczególnych zębów zmienia się z czasem. Wizyty kontrolne służą wymianie i korekcie działania elementów aparatu ortodontycznego.

Czym jest aparat retencyjny?

Leczenie aparatem ortodontycznym powinno być utrwalone, ponieważ zęby przez pewien czas po zakończeniu leczenia mogą powrócić do swojego pierwotnego położenia. Dlatego stosuje się aparaty retencyjne stałe (w postaci niewidocznego drucika przyklejanego do wewnętrznej strony zębów) i ruchome (zakładane na noc).

Czy aparat estetyczny jest równie skuteczny jak metalowy?

Oba aparaty są równie skuteczne. Przy poważnych wadach zdarza się jednak, że na okres przejściowy trzeba zastosować zamek metalowy.

 

Call Now ButtonSzybki kontakt