Jak implanty mogą poprawić zdrowie jamy ustnej?

Dla większości ludzi implanty zębowe to przede wszystkim kwestia wygody i estetyki. Dzięki nim mogą zachować piękny uśmiech. Tymczasem implanty mają także ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej i ogólne samopoczucie. 

Utrata zębów to nie tylko problem kosmetyczny, ale i zdrowotny

Osoby, które utraciły swoje zęby zwykle wstydzą się uśmiechać. Z punktu widzenia zdrowia to jednak najmniejszy problem. Brak choćby jednego zęba ma poważne konsekwencje dla całej jamy ustnej. Kość, w której ząb był osadzony, powoli zanika. Sąsiadujące z nim uzębienie traci oparcie, zaczyna się chwiać, przesuwać i krzywić. Uzupełnienie ubytków zębowych implantami rozwiązuje te problemy. Pomaga zapobiegać chorobom dziąseł, próchnicy i przesuwaniu się sąsiednich zębów. Implanty wywierają nacisk na kość szczęki, dzięki czemu hamują jej zanik. Ich zaletą jest także to, że utrzymują strukturę twarzy i zapobiegają wiotczeniu skóry. 

Jaką przewagę mają implanty nad tradycyjną protezą?

Nasze naturalne zęby są integralną częścią jamy ustnej. Dzięki nim możemy bez obaw rozmawiać, uśmiechać się, gryźć i przeżuwać. Pod względem formy i funkcji implanty to najbliższe ludzkiej anatomii uzupełnienie braków w uzębieniu. Są łudząco podobne do zębów naturalnych. Mają „korzeń”, który osadza się na stałe w kości szczęki. Na nim mocuje się specjalnie zaprojektowaną koronę, która kształtem, kolorem i twardością nie odbiega od pozostałych zębów. W ten sposób, w przeciwieństwie do tradycyjnej protezy, implant jest na stałe związany ze szczęka pacjenta. Nie trzeba go wyciągać, przechowywać i podklejać. Dzięki niemu można bez obaw przeżuwać nawet twardy i chrupiący pokarm. 

Zdrowotne zalety implantów 

Implanty zapewniają korzyści zdrowotne dostrzegalne wraz z upływem czasu. Dzięki temu, że są osadzone w szczęce, zapobiegają zanikowi kości. Tworzą mocny fundament dla pozostałych zębów naturalnych i zastępczych, ponieważ stymulują tkanki kości i dziąseł do pracy, tak jak naturalne korzenie zębowe. Co ważne, korony dentystyczne nie podlegają próchnicy. Są bardziej odporne na zanieczyszczenia i tworzenie płytki nazębnej. Implant nigdy się nie zepsuje i nie będzie bolał. Jeśli więc właściwie dbamy o higienę jamy ustnej, nasze implanty będą nam służyć przez resztę życia. 

Wybierając implanty wybierasz zdrowie

Zdrowa jama ustna bez ubytków to przede wszystkim powód do radości. Dzięki implantom możemy dzielić się pięknym uśmiechem z rodziną, przyjaciółmi, a nawet nieznajomymi. Nie od dziś przecież wiadomo, że śmiech to zdrowie! Uśmiechanie się obniża ciśnienie krwi i  hamuje wydzielanie tzw. hormonów stresu, łagodząc przy tym bóle głowy oraz mięśni. Zwiększa produkcję limfocytów i tym samym wzmacnia układ odpornościowy. Uśmiech poprawia także nastrój i dodaje energii. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, wpływając na lepsze odżywienie skóry i jej oczyszczenie. Uśmiech ma zatem pozytywny wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie. Oto najważniejsze powody, dla których warto rozważyć stosowanie implantów! 

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt