Czy warto leczyć zęby mleczne?

zęby mleczne-leczenie

Wiele osób uważa, że leczenie mlecznego uzębienia dzieci nie jest konieczne, w końcu przecież i tak wypadną. Nic bardziej mylnego! Przedwczesna utrata mleczaków może doprowadzić do nieprawidłowego wyrzynania się zębów stałych, a nawet wady zgryzu. A to tylko niektóre ze skutków złej pielęgnacji zębów mlecznych – jest ich o wiele więcej!

O mleczne zęby należy dbać równie mocno jak o stałe uzębienie. Tym bardziej, że mleczaki mają nieco inną, mniej odporną na próchnicę, strukturę. Ich szkliwo jest dwukrotnie cieńsze i zawiera znacznie mniej składników mineralnych, przez co są mniej odperne na działanie różnego rodzaju bakterii. Nie bez znaczenia jest też bardzo nierówna powierzchnia zębów mlecznych, na której osadzają się resztki jedzenia. Taka budowa tylko sprzyja atakom próchnicy, która wpływa również na stałe uzębienie.

Próchnica

Warto wiedzieć, że próchnica jest chorobą zakaźną, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko zębów. U dzieci z próchnicą często zauważa się problemy z żuciem, co może powodować bóle brzucha, niestrawności oraz biegunki! 

Mikroorganizmy obecne w jamie ustnej wpływają na odporność organizmu. Dzieci z chorymi zębami są bardziej podatne na różnego typu infekcje i wirusy. Rozprowadzane po całym organizmie bakterie zarażają inne narządy doprowadzając do ich stanów zapalnych. Próchnica może w ten sposób wywołać choroby serca, a nawet sepsę. 

Zbyt wczesna utrata mleczaków

Mleczne uzębienie stanowi podstawę do prawidłowego rozwoju zgryzu. Ułożenie mleczaków wyznacza kierunek pojawiającym się zębom stałym. Zbyt szybka utrata mlecznego zęba może zahamować lub przyspieszyć wyrzynanie się nowego. W obu przypadkach może to doprowadzić do zaburzeń ortodontycznych, a w rezultacie konieczność noszenia aparatu.

Jeśli dziecko zbyt wcześnie straci mleczne zęby może doświadczyć nawet upośledzenia funkcji żucia. Efektem tego mogą być zaburzenia rozwoju kości i mięśni twarzy. 

Leczenie 

Przede wszystkim, ważna jest prawidłowa i systematyczna pielęgnacja zębów. Dzieci dopiero uczą się higieny swojego uzębienia. Jeśli w dzieciństwie nie wyrobią sobie odpowiednich nawyków, trudniej będzie im wdrożyć je w dorosłym życiu.

Kolejną czynnością wchodzącą w zakres prawidłowej higieny mleczaków są regularne wizyty u stomatologa. Przegląd uzębienia co kilka miesięcy pozwoli możliwie szybko wykryć ognisko próchnicowe i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. 

Próchnica u dzieci przebiega w zasadzie bezobjawowo, z reguły pod powierzchnią szkliwa. Nie warto czekać z wizytą u stomatologa dopiero, aż dziecko poskarży się na którąś, z wyżej wymienionych, dolegliwość. 

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt