Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – kiedy powinna się odbyć?

Wizyta u stomatologa to wielkie wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Zbyt późna, spowodowana bólem zęba może wywołać traumę na całe życie. Aby temu zapobiec, warto oswoić maluszka z gabinetem dentystycznym już od najmłodszych lat, a w zasadzie miesięcy…

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się już pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. Niektórzy rodzice mogą być zszokowani, ale jak już pisaliśmy w poprzednim tekście, rozwój mleczaków i to, w jakiej są formie, jest niezmierne istotne dla samego zdrowia dziecka. Przedwczesne wypadnięcie pierwszych zębów może skutkować wadą zgryzu, próchnicą zębów stałych, a nawet problemami z żuciem. Aby temu zapobiec należy stosować prawidłową profilaktykę, w tym odbywanie kontrolnych wizyt u stomatologa na wczesnym etapie dzieciństwa. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty?

Podczas pierwszej wizyty lekarz oceni ogólny stan zdrowia zębów, stan ich szkliwa oraz kolejność wyrzynania. Rodzic nie zawsze jest w stanie zauważyć początki próchnicy. Należy pamiętać, że nawet u niemowląt może pojawić się tzw. próchnica butelkowa będąca efektem niewłaściwego karmienia. Podawania dziecku zbyt dużej ilości słodzonej herbatki lub modyfikowanego mleka, szczególnie w nocy, może skutkować właśnie ogniskami próchnicowymi. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, niezwłoczne jest szybkie leczenie chorych ząbków. 

Pierwsza wizyta to głównie rozmowa między rodzicem a stomatologiem. Zadaniem lekarza jest opowiedzenie o prawidłowej profilaktyce stomatologicznej – typu szczoteczek, pasty do zębów, a także właściwej diety. 

O co zapytać dentystę?

Dieta 

Dentysta powinien wskazać produkty, których należy unikać w codziennej diecie oraz takie, które są wręcz wskazane do prawidłowego rozwoju uzębienia. Być może wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że do takich produktów należą warzywa i owoce. Są nie tylko zdrowe, ale też mechanicznie oczyszczają zęby. Dodatkowo ich twarda konsystencja ma pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój szczęki (oczywiście jedzenie owoców i warzyw w czystej postaci dedykowane jest dzieciom, u których nie występują już problemy z gryzieniem).

Karmienie piersią

Rozmowa z dentystą pozwala też rozwiać wszelkie wątpliwości związane z długookresowym karmieniem piersią. W wielu przypadkach mamy karmią swoje pociechy piersią po ukończeniu przez nie 1 roku życia. Stomatolog najlepiej doradzi, czy można kontynuować tę czynność, czy absolutnie zaprzestać. Choć powszechna opinia namawia raczej do szybszego odstawienia dziecka od piersi, tak naprawdę decydujące są w tej kwestii zdrowotne predyspozycje dziecka, a te jest w stanie ocenić właśnie lekarz. 

Informacje z Internetu

W trakcie wizyty dorosły może skonfrontować informacje, które przeczytał w internecie. Dlatego warto wcześniej przygotować sobie listę takich zagadnień. Ogólne wytyczne dotyczące higieny jamy ustnej mogą okazać się niewystarczające w przypadku niektórych pacjentów. Wizyta u lekarza zapewnia dobranie profilaktyki do konkretnego typu zgryzu i zębów. Stomatolog może zalecić wykonywanie specjalnych czynności takich jak masowanie lub smarowanie dziąseł specjalną maścią, które przyspieszą i zapewnią prawidłowy rozwój zęba. 

O co zadbać przed wizytą?

Szukając, odpowiedniego specjalisty upewnij się, że zajmuje się również dziećmi. Poszukaj opinii na jego temat, czy rzeczywiście ma dobre podejście do dzieci? Warto też rozeznać się w wyglądzie samego gabinetu. Wiele współczesnych klinik jest wyposażonych w zabawki i specjalne fotele dentystyczne, które umilają maluchom czas podczas wizyty. 

Opowiedz dziecku o tym, że wybieracie się do lekarza. Niech pozna cel i przebieg wizyty. Uprzedź malucha, że dentysta będzie oglądał jego ząbki i jamę ustną. 

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt