Implantacja – jak radzić sobie po zabiegu?

Implanty

Powodzenie zabiegu implantacji w dużej mierze zależy od indywidualnych zdrowotnych predyspozycji pacjenta, o czym wspominaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Jednak pacjenci, którzy stosują się do zaleceń lekarza, mają dużo większe szanse na adaptację implantu. Co robić, a czego unikać po zabiegu implantacji? 

Proces regeneracji trwa kilka tygodni. Niektóre zalecenia powinny być stosowane przez cały okres rekonwalescencji, inne tylko przez kilka pierwszych dni. Oczywiście, im więcej czasu upłynie od wykonania zabiegu, tym rygorystycznych nakazów i zakazów, będzie mniej.

Dwie doby po zabiegu

Kluczowe w prawidłowej regeneracji są pierwsze godziny po wykonaniu zabiegu. 

Zimne okłady: Aby uniknąć dużego obrzęku, osoby po wszczepieniu implantu powinny zastosować zimny kompres jeszcze tego samego dnia, w którym odbył się zabieg. Nakładanie lodu na opuchniętą twarz nie będzie już tak skuteczne. Dlatego najlepiej stosować zimne okłady już kilka godzin po operacji. 

Dieta: Po zabiegu pacjent powinien ograniczyć do minimum mówienie oraz spożywanie posiłków i napojów. Ugaszenie pragnienia możliwe jest dopiero 2 godziny po wszczepieniu implantu, a zjedzenie posiłku po 4 godzinach – przy czym, danie powinno być delikatne i letnie. Spożywanie ciepłych dań zalecane jest dopiero po upływie 48 godzin.

Równie ważna jak temperatura posiłków, jest również ich konsystencja. Implantolodzy zalecają unikanie twardych oraz lepkich, mlecznych i mącznych dań, które mogą osadzić się na zębach i ranie pooperacyjnej, a w rezultacie doprowadzić do zapalenia dziąsła i odrzucenia implantu. 

Z diety należy też usunąć alkohol oraz barwiące napoje takie jak kawa i herbata. Pacjent powinien też wystrzegać się palenia papierosów – używki upośledzają zdolności regeneracyjnych tkanek, co wydłuża okres gojenia się rany. 

Higiena jamy ustnej: W ciągu pierwszych 24 godzin nie powinno się myć zębów w okolicach miejsca, gdzie wprowadzono implant. 

Spanie: Pacjent nie powinien wywierać nacisku na miejsce, w którym znajduje się świeża rana, dlatego w ciągu dwóch pierwszych nocy, zaleca się spanie na wznak.

Leki: Implantolodzy przepisują specjalne medykamenty mające na celu dezynfekcję i szybszą rekonwalescencję rany, zwykle są to specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej oraz żele do smarowania podrażnionych dziąseł. Należy je stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. 

Tydzień po implantacji

Po upływie dwóch dni pacjent może powoli przywracać do swojej diety ciepłe i zimne posiłki. Nadal jednak powinien unikać alkoholu i papierosów, co najmniej przez 7 dni. 


4 tygodnie po zabiegu

Istnieje kilka zakazów, które należy przestrzegać przez okres nawet kilku tygodni po wykonaniu zabiegu implantacji. Należą do nich: czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną oraz czynności przyczyniające się do podniesienia temperatury w jamie ustnej: wysiłek fizyczny, opalanie oraz korzystanie z sauny.

Podsumowanie 

Jak widać, obostrzeń nie jest zbyt wiele. Dlatego tym bardziej zachęcamy do zdecydowania się na zabieg gwarantujący uzyskanie zdrowego, pięknego i długotrwałego uśmiechu. Dodamy, że nasza klinika przeprowadza implantację bez użycia skalpela – wpływa to zarówno na komfort pacjenta jak również skrócenie czasu rekonwalescencji. 

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt