Jak dbać o implanty zębowe? – zasady właściwej higieny

Jak dbać o implanty zębowe?

Pisaliśmy już o zaletach implantów. Dlatego dziś skupimy się, przede wszystkim, na ich właściwej higienie. W jaki sposób je pielęgnować, żeby służyły równie długo jak naturalne zęby? Oto kilka wskazówek. 


Używaj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem

Używaj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem
Używaj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem

W pierwszych tygodniach po zabiegu stosuj wyłącznie szczoteczkę z miękkim włosiem. Dzięki temu, nie podrażnisz gojącej się rany i unikniesz krwawienia dziąseł.

Wbrew temu, co może się wydawać szczoteczki o miękkim włosiu radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej tak samo dobrze jak twarde. Możesz stosować zarówno szczoteczkę manualną, jak i elektryczną. Z usuwaniem bakterii zdecydowanie lepiej radzi sobie jednak ta druga. To zasługa większej ilości obrotów. Najdelikatniejsze spośród szczoteczek elektrycznych są szczoteczki soniczne. Wyróżnia je również największa skuteczność. Dzięki generowanych ultradźwiękom mają silne właściwości bakteriobójcze. 

Używaj irygatora

Używaj irygatora
Używaj irygatora

Irygator skutecznie eliminuje bakterie z przestrzeni międzyzębowych. Z jego pomocą usuniesz bakterie mieszczące się na głębokości aż do 6 mm. Irygator jest znacznie łagodniejszy dla dziąseł niż nici dentystyczne. Stosując go, unikniesz ewentualnych podrażnień wokół wszczepionego implantu. Skuteczne usuwanie bakterii w jamie ustnej, podczas rekonwalescencji po zabiegu jest szczególnie ważne. Zalegające w przestrzeniach międzyzębowych resztki jedzenia mogłyby wywołać periimplantitis, czyli stan zapalny tkanek, które znajdują się wokół implantu. Dolegliwość ta może doprowadzić do obniżenia się linii dziąseł i odsłonięcia metalowej powierzchni implantu, a także niezłączenia się wszczepionego implantu z kością.


Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie

Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie
Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie

Najlepiej rano tuż po wstaniu i wieczorem przed pójściem spać. Najwięcej bakterii w jamie ustnej gromadzi się w nocy. Dlatego jeśli chcesz uniknąć, wspomnianego już zapalenia i gromadzącej się płytki nazębnej, szczotkuj zęby zawsze o tych porach. Zalecamy również mycie zębów po posiłkach lub przekąskach, zwłaszcza jeśli czujesz, że zalegają w przestrzeniach międzyzębowych. 

Unikaj palenia i picia alkoholu

Zastrzeżenie to dotyczy okresu rekonwalescencji po wszczepieniu implantu, czyli ok. 6 miesięcy. Palenie papierosów i picie alkoholu w tym czasie znacznie spowalnia proces gojenia, a w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do tego, że implant się nie przyjmie. 

Jak widzisz mimo tego, że implanty są odporne na ataki próchnicy i demineralizację szkliwa warto dbać o ich właściwą higienę. Dzięki wdrożeniu powyższych nawyków, unikniesz ryzyko powstania periimplantitis i wydłużysz żywotność nowego uzębienia. 

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt