Mity i fakty dotyczące aparatów ortodontycznych. Co jest prawdą?

Dentysta Poznań, Stomatolog Poznań,

W dzisiejszych czasach noszenie aparatów ortodontycznych nie jest już niczym zadziwiającym. To wręcz modne i coraz więcej osób decyduje się na zadbanie o swoje zęby właśnie w ten sposób. Zdrowie jamy ustnej wpływa na nasze samopoczucie oraz inne aspekty zdrowotne, dlaczego należy traktować je bardzo poważnie. Noszenie aparatów ortodontycznych u niektórych osób wciąż jednak budzi pewne negatywne skojarzenia. Nie powinno tak być, ponieważ ich celem jest przede wszystkim skorygowanie wady zgryzu i zapobieganiu chorobom zębów i dziąseł.


Najpopularniejsze mity na temat aparatów ortodontycznych

  • Aparaty są tylko dla dzieci i młodzieży

Wiele osób myśli wciąż i to błędnie, że aparaty ortodontyczne nie są przeznaczone dla dorosłych. Nic bardziej mylnego. Aparaty przystosowane są do noszenia zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Są one dobierane indywidualnie i ich zadaniem jest korekta wad zgryzu w każdym wieku. Jeśli osoba po 50-tce zdecydowałaby się na aparat, również mogłaby skorzystać z takiej usługi.

  • Prostowanie zębów trwa przez długie lata

To, ile czasu konieczne będzie noszenie aparatu to zawsze kwestia indywidualna. Zależy od predyspozycji, anatomii i przede wszystkim układu szczęki i żuchwy. Leczenie ortodontyczne trwa zazwyczaj od 18 do 24 miesięcy. Jeśli wada zgryzu nie jest poważna, jego leczenie może zakończyć się znacznie szybciej. Zawsze to ortodonta indywidualnie ocenia czas, jaki będzie trzeba poświęcić na korektę zgryzu. Warto również pamiętać, że w trakcie leczenia, może dojść do wydłużenia lub skrócenia czasu, o którym mowa była wcześniej.

  • Aparaty są nieestetyczne

Dzięki postępowi technologii, można teraz wybrać aparaty porcelanowe lub szafirowe, które na zębach są niemal całkowicie niewidoczne. Ponieważ jednak noszenie aparatów ortodontycznych stało się po prostu modne, coraz częściej wiele osób wybiera wersję metalową, najlepiej jeszcze z kolorowymi gumeczkami. Wszystko można dobrać indywidualnie, w zależności od upodobań pacjenta.

  • Nie trzeba odwiedzać ortodonty regularnie dla dobrych efektów

MIT! Zdecydowanie jest to konieczne. Założenie aparatu wiąże nas z ortodontą na cały okres leczenia i obejmuje również comiesięczne wizyty kontrolne. Podczas nich sprawdzane są postępy w leczeniu oraz ewentualna korekta czy też dokręcanie aparatu, który w wyniku zachodzących zmian w jamie ustnej, może wymagać pewnych korekt. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać upragnione, najbardziej estetyczne efekty po noszeniu aparatu ortodontycznego.
Jak widać z noszeniem aparatów ortodontycznych wiąże się bardzo wiele mitów, które wciąż są powtarzane i powielane przez wiele osób. To dziwne, ponieważ nowoczesna medycyna daje o sobie znać na każdym kroku, a noszenie aparatów ortodontycznych stało się wręcz codziennością. W City-Dental.pl dbamy o uśmiechy naszych pacjentów, oferując im przede wszystkim profesjonalny zespół ekspertów, którzy od A do Z zadbają o korektę uśmiechu, nawet jeśli jest to skomplikowany przypadek. Nie ma dla na rzeczy niemożliwych, a do każdego pacjenta zawsze podchodzimy indywidualnie. Istnieją przypadki, że konieczna jest interwencja stomatologa, który ma za zadanie usunąć np. zalegającą ósemkę. Przed założeniem aparatu zęby muszą być wyleczone a kamień nazębny usunięty. Najlepiej wypiaskować uzębienie. To ortodonta ocenia, czy dodatkowe konsultacje z innymi specjalistami są jeszcze konieczne. O wszystkim można dowiedzieć się podczas pierwszej wizyty przygotowującej do założenia aparatu ortodontycznego. Jeśli tylko pojawią się jakieś pytania, zachęcamy do zadawania ich na wizycie lub kontaktując się telefonicznie z naszą recepcją.

Jesteśmy tu dla Was i dla Waszych zdrowych i pięknych uśmiechów.

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt