Zgubiłeś plombę? Co zrobić w takiej sytuacji i jakie kroki, należy podjąć?

Właśnie zorientowałeś się, że z zęba wypadło Ci wypełnienie i z przerażenia zupełnie nie wiesz, co powinieneś zrobić? Przede wszystkim nie panikuj. Nie wydarzyło się nic strasznego, a wypadki chodzą po ludziach. Teraz najważniejsze jest zachować spokój, odetchnąć i podjąć odpowiednie działania, które zabezpieczą Twój ząb. Sprawdź, co powinieneś zrobić, kiedy niespodziewanie wypadnie Ci wypełnienie dentystyczne, czyli inaczej plomba.

Co może się zdarzyć po wypadnięciu plomby z zęba?

Plomby wypadają naprawdę rzadko, dlatego nie należy wszczynać paniki. Może się to wydarzyć, ale prawdopodobieństwo jest niewielkie. Jeśli jednak, to może mieć na to wpływ kilka sytuacji z życia codziennego, jak chociażby:

  • samoistnie powstałe obszary rozkładu wokół plomby, które ją poluzowały
  • spożywanie twardych, chrupiących produktów, które naruszył strukturę wypełnienia
  • bruksizm, czyli słynne zgrzytanie zębami, na które cierpi coraz więcej osób
  • nieoczekiwany wypadek, który spowodował uraz zęba lub też korzenia
  • reakcja chemiczna, która wpłynęła na osłabienie wiązania pomiędzy plombą a samym zębem, co doprowadziło do jej wypadnięcia

Może wydarzyć się również tak, że wypadnie nie dała plomba, a zaledwie jej kawałek. Nawet niewielki ubytek może powodować dyskomfort, jak również doskwierający ból. Jeśli resztka wypełnienia jest dość luźna, warto w jakiś sposób je zabezpieczyć, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu.

Co zrobić, kiedy z zęba wypadnie ma wypełnienie?

Oczywiście pierwszym krokiem, jaki należy zrobić to skontaktowanie się z gabinetem stomatologicznym. W City-Dental.pl doskonale wiemy, jak niekomfortowe może być wypadnięcie plomby i z jak dużym stresem dla naszych pacjentów się to wiąże. Wizyta jest więc konieczna, aby ustalić przyczynę tej sytuacji oraz zastosować odpowiednie środki. Dzwonić do naszej recepcji warto wspomnieć, że sytuacja jest nagła, abyśmy mogli znaleźć dogodny, najszybszy możliwy termin wizyty u jednego ze stomatologów. 

Do czasu wizyty, zadbaj o to, aby ząb utrzymany był w należytej czystości. W ten sposób możesz zapobiec rozwojowi bakterii w tym obszarze, gdzie tkanka zęba została odsłonięta. Staraj się również spożywać posiłki drugą stroną ust, tak aby resztki jedzenia nie dostały się do dziury po wypełnieniu, które wypadło. Istnieje również możliwość wykorzystania dostępnego w aptece cementu dentystycznego, który na czas wizyty pozwoli zamknąć ubytek, chroniąc ten obszar. Jest to jednak opcja dla osób, które nie mają wrażliwych zębów. Warto wcześniej telefonicznie skonsultować się również z lekarzem, jaka powinna być profilaktyka przed wizytą w gabinecie dentystycznym.

Czy wypadnięcie plomby to sytuacja awaryjna?

Absolutnie tak! Wypełnienie potrafi wypaść z zęba niezwykle rzadko, dlatego też nie należy nastawiać się, że to z pewnością się wydarzy. Sytuacja ta może powodować spory dyskomfort, a nawet ból w okolicy odsłoniętej tkanki. Każdy kolejny dzień bez plomby zwiększa ryzyko próchnicy. Należy obserwować stan zęba do momentu wizyty u stomatologa, która w takim wypadku zawsze jest koniecznością. 

Jak długo ząb może być bez wypełnienia, które wypadło?

W sytuacji, kiedy plomba wypada niespodziewanie, koniecznie jest jak najszybsze umówienie wizyty u stomatologa. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym ryzyko próchnicy czy też zakażenia bakteriami może być większe. W najgorszym wypadku brak plomby może doprowadzić nawet do konieczności usunięcia zęba lub skomplikowanego i drogiego leczenia. 

Jak wygląda wypadające wypełnienie w zębie?

Należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, plomby wypadają z zęba stosunkowo rzadko i zazwyczaj jeśli ma to miejsce, związane jest z dość silnym bólem. Może jednak zdarzyć się też tak, że bólu nie będzie. Wówczas wszelkie ubytki, pęknięcia czy wgniecenia, które można zauważyć lub wyczuć językiem w leczonym zębie mogą być już znakiem alarmującym o wypadnięciu wypełnienia. Najczęściej będzie to po prostu klasyczna dziura, którą bardzo łatwo rozpoznać. 

Jak ulżyć bólowi po wypadnięciu plomby?

Ból po niespodziewanym wypadnięciu wypełnienia może okazać się bardzo doskwierający. Dyskomfort i wrażliwość tej okolicy zęba może powodować bezsenność, złość i rozdrażnienie. Najczęściej pomogą oczywiście leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Ulżyć można sobie dodatkowo płucząc gardło i jamę ustną roztworem z wody i soli, lub też smarując okolice zęba olejkiem goździkowym. Świetnie sprawdzą się również miejscowe okłady z lodu czy żele przeciwbólowe, które miejscowo zmniejszą dolegliwości. 

W jaki sposób naprawia się ubytek po wypełnieniu?

Podczas wizyty w City-Dental.pl, nasz stomatolog sprawdzi dokładnie, co mogło być powodem wypadnięcia wypełnienia. Wykona przświetlenie zęba i ustali najlepszy możliwy sposób leczenia. Może okazać się, że wystarczy nowe wypełnienie, ale są też i sytuacje, kiedy dochodzi do odsłonięcia przez ubytek nerwu zęba. Wówczas konieczne może być leczenie kanałowe. Czasem możemy mówić również o najpoważniejszym stadium uszkodzenia, którego następstwem jest konieczność usunięcia zęba. Wszystko jednak podczas wizyty ustali lekarz i przygotuje Cię na ewentualne dalsze kroki.

W City-Dental.pl oferujemy profesjonalną opiekę stomatologiczną również w nagłych przypadkach. Sugerujemy nie wpadać w panikę, jeśli nagle zauważysz brak wypełnienia w zębie. Szybka wizyta w naszym gabinecie pozwoli rozwiązać problem raz na zawsze. 

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt