Jak przedłużyć trwałość wypełnienia zęba?

Plombowanie zębów to rutynowy zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych, który wymaga dokładności, precyzji oraz doświadczenia. To prosty i szybki sposób leczenia próchnicy oraz odbudowy zęba po uszkodzeniu. W dzisiejszym artykule omówimy, czym dokładnie jest ten zabieg, jak przebiega krok po kroku, czy jest bolesny, a także co wpływa na trwałość wypełnienia zęba.

Jakie czynniki wpływają na trwałość wypełnień stomatologicznych?

Wytrzymałość wypełnienia zęba zależy od wielu czynników. Oprócz rodzaju zastosowanego materiału, sposób przeprowadzonego zabiegu i umiejętności dentysty, wpływ na trwałość plomby ma również styl życia i codzienna higiena jamy ustnej. Niestety, nawet najlepsza plomba nie jest dożywotnia i po pewnym czasie może zaistnieć konieczność jej wymiany. Dlatego regularne wizyty u stomatologa są tak ważne, aby na bieżąco kontrolować stan zębów i jak najszybciej reagować w razie potrzeby.

Wypełnienie zęba – materiał a trwałość

Wybór odpowiedniego materiału wypełnienia jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na trwałość wypełnienia stomatologicznego. Dobry stomatolog przed rozpoczęciem zabiegu zaproponuje kilka rodzajów wypełnień, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta oraz zakres ubytku zęba. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje materiałów wypełniających, różniące się między sobą przede wszystkim trwałością, wyglądem i ceną.

Wypełnienie amalgamatowe, składające się z połączenia srebra, cynku, cyny, miedzi i rtęci, jeszcze niedawno było najpopularniejszym materiałem. Obecnie z powodu swojego ciemnego koloru i braku estetyki coraz rzadziej jest wykorzystywane w nowoczesnej stomatologii.

Wypełnienie kompozytowe to materiał plastyczny, który wymaga utwardzenia specjalnym światłem. Dzięki swojej elastyczności dobrze przylega do zachowanych tkanek zęba, a odcień można dopasować do koloru zębów.

Wypełnienie porcelanowe (onlay i inlay) to materiał przeznaczony głównie do średnich i dużych ubytków, który charakteryzuje się estetycznym wyglądem i odpornością na ścieranie. Wykonanie tego rodzaju wypełnienia wymaga wcześniejszego przygotowania w laboratorium, ale pozwala na idealne dopasowanie zabarwienia do koloru zębów.

Nie tylko wybór materiału wypełnienia ma wpływ na trwałość plomby. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie tkanki zęba oraz precyzyjne przeprowadzenie całego zabiegu przez dentystę. Właściwa higiena jamy ustnej i unikanie czynników szkodliwych dla zębów, takich jak palenie tytoniu czy spożywanie słodyczy, także przyczyniają się do utrzymania trwałego wypełnienia. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i szybkie interweniowanie.

Umiejętności i staranność stomatologa są kluczowe dla trwałości wypełnienia zęba. 

Technika zakładania i umieszczania wypełnienia musi być dokładna, aby zapewnić doskonałe połączenie z zębem. Dlatego ważne jest, aby pacjenci korzystali z usług doświadczonych stomatologów, którzy zapewnią indywidualne podejście do każdego przypadku.

Podczas leczenia zęba, wypełnienie może zajmować kilka krótkich chwil lub znacznie dłużej, szczególnie w przypadku poważniejszych problemów, takich jak zaawansowana próchnica lub leczenie kanałowe. Dlatego umiejętności stomatologa, odpowiedni dobór materiału wypełnienia i staranność są niezwykle ważne na każdym etapie zabiegu.

Pierwszym krokiem jest wykonanie prześwietlenia zęba, które pozwala na dokładne zobrazowanie obszaru ubytku i kompleksowe leczenie próchnicy. Przed zabiegiem stomatolog podaje znieczulenie, jeśli jest to wymagane, i założy koferdam – silikonową gumę, która nacina się otwór na zęba poddawanego leczeniu. Następnie lekarz oczyszcza ubytek z próchnicy i wytrawia ząb, a następnie odbudowuje go wypełnieniem. Na końcu dostosowuje kształt wypełnionego zęba do zgryzu.

Jak dbać o jamę ustną po zabiegu?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla utrzymania trwałości plomb w zębach. Aby uniknąć rozwoju próchnicy, należy regularnie i dokładnie szczotkować zęby, używając odpowiedniej techniki, a także stosować nici dentystyczne i płyny do płukania. Codzienne dbanie o jamę ustną pomoże w zapobieganiu powstawaniu ubytków w przyszłości.

Styl życia a trwałość plomb w zębach

Należy pamiętać, że styl życia pacjenta ma wpływ na trwałość wypełnienia ubytków w zębach. Ważne jest spożywanie odpowiedniej diety i unikanie twardych pokarmów, które mogą uszkodzić zęby oraz unikanie siły tarcia i zaciskania zębów podczas jedzenia. Oczywiście, niezależnie od stylu życia i diety, regularne wizyty u dentysty są niezbędne, aby ocenić stan plomb i w razie potrzeby usunąć osad i kamień nazębny, który często jest przyczyną powstawania próchnicy.

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt