Higienizacja zębów kluczem do zdrowia jamy ustnej

stomatolog Poznań, Dentysta Poznań

Regularna profesjonalna higienizacja zębów jest niezwykle ważna dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów w domu to podstawa, jednak stomatolodzy zalecają regularną profilaktykę, która pomaga pozbyć się resztek pokarmu, zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i towarzyszącym im stanom zapalnym oraz utrzymuje piękny i zdrowy uśmiech.

Co składa się na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej?

Aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, należy wykonywać codzienne nawyki, takie jak szczotkowanie zębów i języka po każdym posiłku, nitkowanie lub używanie szczoteczek międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej. Ponadto, wizyty u stomatologa i higienistki stomatologicznej oraz zabiegi takie jak skaling (usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie czy fluoryzacja są również ważnymi elementami utrzymywania zdrowia i czystości jamy ustnej.

Na czym polega higienizacja zębów?

Higienizacja zębów to proces usuwania zanieczyszczeń, osadów oraz kamienia nazębnego z powierzchni zębów, który przyczynia się do utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Zalecana jest co najmniej raz na pół roku przez dentystów i higienistów stomatologicznych, ponieważ pozwala na zminimalizowanie ryzyka powstawania chorób jamy ustnej, w tym próchnicy i paradontozy.

Podczas wizyty higienizacyjnej przeprowadzane są różne zabiegi. Po przeglądzie i ocenie stanu pacjenta, dobierane są odpowiednie metody i preparaty. Pierwszym etapem jest usuwanie kamienia nazębnego, który tworzy się na zębach w różnym tempie, w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Kamień usuwany jest za pomocą skalingu, czyli specjalnego narzędzia, które usuwa zmineralizowaną płytkę bakteryjną.

Kolejnym etapem jest piaskowanie, które polega na usunięciu osadów, takich jak kawa, herbata czy dym tytoniowy. Do tego celu używa się piaskarki oraz wody pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu osady zostają wydmuchane z powierzchni zębów, a także z trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny.

Po piaskowaniu przeprowadza się polerowanie, czyli wyrównanie powierzchni zębów, dzięki czemu są one gładkie i lśniące. Na czystej i gładkiej powierzchni zębów bakterie mają mniejszą szansę na rozwój, co pomaga w zapobieganiu powstawaniu kamienia nazębnego.

Ostatnim etapem jest fluoryzacja, czyli nakładanie specjalnych preparatów z fluorem na powierzchnię zębów. Dzięki temu zęby stają się mocniejsze, a także znika nadwrażliwość, która często pojawia się po higienizacji. Fluoryzacja jest szczególnie ważna dla dzieci oraz osób z wrażliwymi zębami.

Podsumowując, higienizacja zębów to proces, który pozwala na utrzymanie zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Regularne usuwanie kamienia nazębnego, osadów i innych zanieczyszczeń z powierzchni zębów jest kluczowe w zapobieganiu chorobom jamy ustnej, w tym próchnicy i paradontozy.

Did you like this? Share it!

City Dental

City Dental

Szybki kontakt