Nowe horyzonty w stomatologii: Leczenie zębów bez użycia tradycyjnego wiertła

Wizyta w gabinecie dentystycznym nieodzownie kojarzy się wielu osobom z nieprzyjemnymi doznaniami, takimi jak borowanie z wykorzystaniem wiertła i charakterystyczne nieprzyjemne odgłosy. Dodatkowo, często towarzyszy temu uczucie nacisku, wibracje oraz specyficzny zapach, które wpływają na nasz komfort i tworzą przykre wspomnienia po opuszczeniu gabinetu.

Na szczęście, współczesna stomatologia aktywnie dąży do eliminacji tych nieprzyjemności i podejmuje wysiłki, aby sprostać oczekiwaniom pacjentów. Nowoczesne gabinety stomatologiczne starają się zapewnić pacjentom większy komfort i minimalizować doznania negatywne podczas wizyt.

Nauka nadal poszukują alternatywnych metod leczenia ubytków próchnicowych, a dentyści mają coraz lepsze preparaty i urządzenia do swojej dyspozycji. Niemniej jednak, trudno jednoznacznie ocenić, czy te nowe metody całkowicie zastąpią borowanie. Mimo że nowoczesne techniki mogą być bardzo przydatne w niektórych przypadkach, mają one również swoje ograniczenia i nie są uniwersalne.

Próchnica zębów to przewlekła choroba zakaźna spowodowana przez bakterie, która dotyka ponad 90% populacji. Leczenie próchnicy polega na usunięciu uszkodzonej tkanki i wypełnieniu ubytku. Tradycyjnie, usunięcie uszkodzonej tkanki odbywa się za pomocą borowania i wiertła. Ta część zabiegu często budzi obawy i dyskomfort u pacjentów. W odpowiedzi na to, dentyści coraz częściej korzystają z różnych alternatyw dla tradycyjnych wierteł.

Alternatywy dla borowania

W dzisiejszych gabinetach dentystycznych pacjenci mają do wyboru metody leczenia bez użycia tradycyjnego wiertła. Czy te metody są równie skuteczne? Według specjalistów z Kliniki City Dental, głównym celem leczenia zachowawczego zębów jest zawsze całkowite usunięcie próchnicy. Sposób, w jaki to osiągniemy, ma mniejsze znaczenie niż efekt końcowy. Lekarz musi zawsze ocenić, czy próchnica została całkowicie usunięta, niezależnie od wybranej metody. Należy jednak pamiętać, że każda metoda ma swoje ograniczenia. Konieczne jest uwzględnienie nakładu czasu, pracy i kosztów, związanych z każdą z tych metod, aby zawsze wybrać tę, która będzie najbardziej komfortowa dla pacjenta.

Jedną z bezwiertłowych metod usuwania próchnicy stosowaną od 10 lat jest żel (Carisolv – nie wiem czy ta nazwa ma być użyta). Polega on na nałożeniu kropli żelu na ząb dotknięty próchnicą, który rozmiękcza tkanki. Następnie dentysta usuwa te tkanki za pomocą specjalnego narzędzia, a potem zakłada opatrunek lub plombę. Zaletą żelu jest to, że zawarta w nim substancja aktywna rozpuszcza tylko chorą tkankę, nie szkodząc zdrowej.

Abrazja powietrzna to metoda, w której tradycyjne wiertło jest zastępowane cienką dyszą, z której wypływa strumień powietrza wraz z drobinkami tlenku glinu. Pozwala to dokładnie zetrzeć chorą tkankę zęba. Zabieg jest szybki, ale niestety nie zawsze można uniknąć odczuwalnego bólu.

Ozonoterapia jest bezwiertłową metodą, w której używa się ozonu do leczenia. Ten gaz niszczy bakterie i pomaga w remineralizacji, czyli samodzielnej odbudowie wyjałowionych tkanek. Przed zabiegiem ząb jest dokładnie oczyszczany (np. metodą abrazji powietrznej) i uszczelniany specjalnym kapturkiem, pod którym wprowadza się gaz, który dezynfekuje powierzchnię zęba.

Ultradźwięki są głównie stosowane do usuwania kamienia nazębnego. Można również używać bardziej inwazyjnej końcówki, aby opracowywać ubytki, choć ta metoda nie jest popularna i nie zawsze bezbolesna.

Laser i opracowywanie ubytków za pomocą lasera polegają na odparowywaniu chorych tkanek zęba za pomocą impulsów światła. Po przygotowaniu takiej powierzchni, która jest odkażona, można natychmiast założyć wypełnienie. Zabieg przy użyciu lasera jest znacznie mniej bolesny niż tradycyjne narzędzia, nie powoduje również dźwięków ani wibracji. Jednak wymaga on czasu i precyzji ze strony dentysty – wystarczy chwila nieuwagi lub nieostrożny ruch, a wiązka światła lasera może uszkodzić zdrowe szkliwo lub dziąsło.

Oprócz wymienionych metod istnieje wiele innych bezwiertłowych technik stosowanych w stomatologii. Przykładem jest fotopolimeryzacja, która wykorzystuje światło UV do utwardzania plomb. Istnieją również techniki chemiczne, takie jak aplikacja specjalnych substancji lub past wykorzystywanych do eliminacji próchnicy.

Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz oceny dentysty. Każda z tych technik ma swoje zalety i ograniczenia. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie zaproponować najbardziej odpowiednią i skuteczną metodę leczenia, uwzględniając stan zęba, preferencje pacjenta oraz inne czynniki wpływające na decyzję.

Wraz z postępem technologii stomatologicznej, coraz więcej bezwiertłowych metod jest rozwijanych i udoskonalanych. Dzięki temu pacjenci mają większy wybór i mogą skorzystać z bardziej komfortowych i skutecznych procedur leczniczych, które minimalizują ból i dyskomfort związany z tradycyjnym borowaniem.

City Dental 

Jeśli szukasz nowoczesnych, bezwiertłowych metod leczenia zębów, zapraszamy do kliniki City Dental. Nasz doświadczony zespół specjalistów stomatologii jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości opieki pacjentom, korzystając z najnowszych osiągnięć w dziedzinie stomatologii bezbolesnej.

Przyjdź do naszej kliniki, aby skonsultować się z naszymi ekspertami i dowiedzieć się, jakie innowacyjne metody leczenia mogą być odpowiednie dla Twojego indywidualnego przypadku. Zadbamy o Twoje zdrowie i komfort, oferując nowoczesne podejścia, które minimalizują ból i zapewniają skuteczne rezultaty.

Zapraszamy na konsultacje do kliniki City Dental, gdzie stawiamy na innowacyjne i bezwiertłowe rozwiązania, aby zapewnić naszym pacjentom najwyższą jakość opieki stomatologicznej.

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt