Zabieg podcięcia lub wycięcia wędzidełka wargi górnej: Kiedy i dlaczego jest konieczny?

Dentysta Poznań, Stomatolog Poznań

Wędzidełko wargi górnej – Co to takiego?

Wędzidełko wargi górnej to delikatny fałd tkanki błony śluzowej, który znajduje się w jamie ustnej, łącząc górną wargę z przylegającymi obszarami w obrębie jamy ustnej. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to niewielkim detalem anatomicznym, to jednak jego struktura i lokalizacja są kluczowe dla zdrowia i funkcji jamy ustnej.

Frenulum Images – Browse 1,658 Stock Photos, Vectors, and Video | Adobe  Stock

Jak wędzidełko wargi górnej powinno być przyczepione prawidłowo?

Prawidłowe wędzidło wargi górnej przyczepione jest w połowie wysokości wyrostka zębodołowego szczęki czyli w połowie wysokości dziąsła nad siekaczami a jego pociąganie przez pociągnięcie ku gorze górnej wargi, nie powoduje blednięcie okolicznych tkanek.

Kiedy najlepiej podciąć lub wyciąć wędzidło ?

Najlepszy wiek dla dziecka to Ok 8 rok życia , po wyrznięciu siekaczy pośrodkowy czyli jedynek a przed wyrznięciem siekaczy bocznych. Wówczas schodzące dwójki domykają diastemę po usuniętym wędzidełku.

Skomplikowane problemy wynikające z nieprawidłowego wędzidełka

Warto zrozumieć, że nieprawidłowa budowa lub przyczep wędzidełka może przybrać różne formy, ale dwie z nich są najczęściej spotykane:

  • Przyczep brodawkowy: Wędzidełko wargi górnej jest wtedy połączone z brodawką międzyzębową, czyli wędzidełko wargi górnej penetruje pomiędzy zęby ale nie dochodzi do podniebienia. To może prowadzić do wystąpienia diastemy, czyli dużej przerwy między zębami.
  • Przyczep penetrujący: W tym przypadku wędzidełko łączy się z brodawką przysieczną, która znajduje się za górnymi siekaczami. ( co to brodawka przysieczna? Jest wyczuwalne językiem wygórowanie za górnymi zębami przednimi)Takie nieprawidłowe wędzidełko może powodować diastemę i recesje dziąseł, ale problemy te mogą sięgać dalej niż tylko kwestie estetyczne. Pacjenci mogą cierpieć z powodu uszkodzeń i zapaleń dziąseł oraz napotykać trudności w wymowie niektórych dźwięków. Co to jest recesja ? Odsłonięcie dziąsła z powierzchni zęba do tego stopnia ze zaczyna się pojawiać szyjka zęba i w konsekwencji jego korzeń. To , co powinno być przykryte dziąsłem, pojawia się w jamie ustnej i zaczyna boleć i reagować na zimno i ciepło.

Rola chirurga stomatologicznego, periodontologów i ortodontów

W przypadku wykrycia problemów związanych z nieprawidłowym wędzidełkiem, leczenie i korekta często spoczywa w rękach specjalistów, takich jak chirurdzy stomatologiczni, periodontolodzy i ortodonci. Ci eksperci są odpowiednio wykształceni i doświadczeni w diagnozowaniu oraz leczeniu problemów związanych z wędzidełkiem, aby przywrócić pacjentom zdrową i funkcjonalną jamę ustną.

Leczenie Diastemy – Rozwiązanie dla Szczelin Między Zębami

Diastema, czyli zbyt duża przestrzeń między górnymi jedynkami, jest jednym z często występujących problemów, który może wynikać z nieprawidłowej budowy wędzidełka wargi górnej. Niemniej jednak, warto zrozumieć, że istnieje szereg innych czynników, które mogą również przyczyniać się do diastemy, dlatego diagnoza i plan leczenia powinny być zawsze ustalane przez doświadczonego stomatologa.

Diastema Rzekoma i Prawdziwa – Rozróżnienie

Diastema może przybierać różne formy, a dwa najważniejsze typy to diastema rzekoma i prawdziwa.

Diastema rzekoma: Jest spowodowana zmniejszeniem się lub całkowitym brakiem siekaczy bocznych, co może być wynikiem mikrodoncji (zmniejszenia wielkości zębów) lub całkowitego braku tych zębów. Inny czynnik to hipodoncja, czyli zbyt mała liczba zębów w szczęce, co prowadzi do powstania nadmiernie dużych przestrzeni między zębami, a nie tylko między jedynkami.

Diastema prawdziwa: W tym przypadku diastema jest wynikiem nieprawidłowości w budowie i przyczepie wędzidełka wargi górnej. Leczenie diastemy prawdziwej zwykle wymaga dwuetapowego podejścia. Po pierwsze, konieczne jest chirurgiczne podcięcie wędzidełka, aby usunąć przeszkodę, która przyczynia się do rozwarstwienia zębów. Następnie, ortodonci mogą zastosować aparat ortodontyczny, który pozwala stopniowo zniwelować nadmierną przestrzeń między zębami i przywrócić prawidłowy zgryz.

Znaczenie Profesjonalnej Opieki Stomatologicznej

Nieprawidłowa budowa wędzidełka i diastema to zagadnienia, które wymagają indywidualnego podejścia i dokładnej diagnostyki. Dlatego zawsze ważne jest, aby pacjenci konsultowali się z doświadczonym stomatologiem, który może określić przyczyny i wskazać odpowiednie leczenie. Poprawna opieka stomatologiczna może pomóc nie tylko w estetyce uśmiechu, ale także w zapobieganiu ewentualnym problemom z funkcją układu żucia i zdrowiem jamy ustnej.

Zespół napinania wargi: więcej niż tylko diastema

Nieprawidłowości w budowie wędzidełka wargi górnej mogą prowadzić do różnych problemów, nie tylko diastemy. Jednym z tych problemów jest recesja dziąseł, czyli sytuacja, w której korzenie zębów zostają odsłonięte. To stan, który może być skomplikowany i często jest związany z patologicznym wędzidełkiem wargi górnej. U pacjentów dotkniętych tym problemem obserwuje się często tzw. zespół napinania wargi, który może mieć daleko idące konsekwencje.

W przypadku zespołu napinania wargi, podciąganie górnej wargi powoduje, że brodawka międzyzębowa, czyli tkanka znajdująca się między korzeniami zębów, może również przemieścić się. Dodatkowo, może dojść do zjawiska znanej jako anemizacja wędzidełka, które polega na zmniejszeniu dopływu krwi do tej tkanki. W ekstremalnych przypadkach może nawet dochodzić do odrywania się dziąseł brzeżnych, które otaczają korzenie zębów.

Pacjenci dotknięci zespołem napinania wargi często uszkadzają dziąsła podczas wykonywania zwykłych ruchów mimicznych, takich jak uśmiech czy ruchy wargą. To prowadzi do stanów zapalnych dziąseł oraz, w dłuższej perspektywie, osłabienia mocowania zębów. Nie można bagatelizować tego problemu, ponieważ jego konsekwencje mogą być poważne.

W przypadku stwierdzenia zespołu napinania wargi i innych problemów związanym z nieprawidłowym wędzidełkiem, konieczne może być przeprowadzenie chirurgicznych zabiegów, takich jak wycięcie lub podcięcie wędzidełka. Jest to ważne, aby zapobiec dalszym powikłaniom i przywrócić pacjentowi zdrową i funkcjonalną jamę ustną. Dlatego też regularne kontrole stomatologiczne są kluczowe, aby wcześnie wykryć ewentualne problemy związane z wędzidełkiem i podjąć odpowiednie działania.

Jak przebiega zabieg podcięcia lub wycięcia wędzidełka wargi górnej?

Procedury chirurgiczne związane z wędzidełkiem są wykonywane przy użyciu miejscowego znieczulenia, co sprawia, że pacjent jest pozbawiony bólu podczas zabiegu. Istnieją różne rodzaje operacji wędzidełka, z których najczęściej stosowane to:

Frenulektomia – Podcięcie wędzidełka: To prostszy zabieg, polegający na podcięciu wędzidełka w celu poprawy ruchomości. W tym przypadku nie jest usuwana większa część wędzidełka, co oznacza, że nie ma potrzeby zakładania szwów. Takie podcięcie może być również przeprowadzane przy użyciu różnych narzędzi chirurgicznych, w tym mikronóżek, diatermii lub lasera.

Frenuloplastyka – Plastyka wędzidełka: Ten rodzaj procedury ma na celu zmianę kształtu, przyczepu lub wielkości wędzidełka. Jest to bardziej zaawansowany zabieg, który może być przeprowadzany w celu dostosowania wędzidełka do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Większość operacji wędzidełka jest wykonywana w ciągu jednej wizyty. Po zabiegu pacjentowi często zaleca się umówienie się na wizytę kontrolną po 5-10 dniach, podczas której usuwa się ewentualne szwy.

Niewłaściwe wędzidełko wargi górnej może powodować szereg problemów, takich jak diastema, problemy z dziąsłami oraz utrudnienia w leczeniu protetycznym. Dlatego specjaliści z dziedziny periodontologii i ortodoncji zajmują się diagnozowaniem i leczeniem tych problemów. Jeśli masz obawy związane z wędzidełkiem wargi górnej lub inny problem stomatologiczny, zachęcamy do skonsultowania się z doświadczonym specjalistą.

City Dental to klinika stomatologiczna, gdzie nasi doświadczeni lekarze specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń jamy ustnej, w tym problemów z wędzidełkiem. Dzięki naszym usługom możesz cieszyć się zdrowym uśmiechem i komfortem podczas codziennych aktywności.

Nie zwlekaj z rozwiązaniem problemów stomatologicznych. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia. Umów się na konsultację u specjalisty City Dental już dziś i rozpocznij drogę do zdrowej i pięknej jamy ustnej. Twój uśmiech zasługuje na najlepszą opiekę!

Did you like this? Share it!

City Dental

City Dental

Szybki kontakt