Poradnik: Jak Dziecko Nauczyć Myć Zęby

Nauczanie dziecka dbania o zęby jest tak samo istotne jak zapięcie pasów bezpieczeństwa czy patrzenie w obie strony przed przejściem przez ulicę.

Kształtowanie dobrych nawyków mycia zębów u dzieci jest niezmiernie ważne. Przeszło 40 procent dzieci rozwija próchnicę jeszcze przed rozpoczęciem przedszkola, co czyni ją najczęstszym problemem zdrowotnym u małych dzieci. Próchnica występuje pięciokrotnie częściej niż astma i aż siedmiokrotnie częściej niż typowe alergie. Warto zauważyć, że zęby dziecka nie są stałe – okres wyrastania wszystkich zębów mlecznych trwa do 3 lat . Gdy dziecko osiągnie wiek 10 lub 12 lat, w większości przypadków zęby mleczne, ustępują miejsca stałym zębom dorosłym (Statystycznie może wyglądać to tak – Pierwsze mleczaki, czyli dolne jedynki, wypadają zazwyczaj między 6. a 7. rokiem życia dziecka, podczas gdy dolne dwójki wypadają w wieku od 7 do 8 lat. Kolejne w kolejności są górne jedynki, które wypadają między 6. a 7. rokiem życia, oraz dwójki, które tracimy między 7. a 8. rokiem życia. Dolne kły zwykle wypadają w wieku od 9 do 12 lat, a górne kły między 10. a 12. rokiem życia. W trakcie tego procesu wypadania zębów mlecznych mogą wystąpić nieprawidłowości). Dlatego ważne jest, aby dziecko zachowało nawyk regularnego mycia zębów. Niezależnie od tego, czy ma jeszcze zęby mleczne, czy już stałe, odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zdrowych zębów w przyszłości.

Tak, jak się okazuje, ma znaczenie. Zęby mleczne są niezbędne do prawidłowego kształtowania jamy ustnej. Pełnią rolę przewodników dla stałych zębów dorosłych, a jeśli wypadną przedwcześnie, zęby stałe mogą nie mieć wystarczająco miejsca, aby prawidłowo wyrosnąć. Zepsute zęby mleczne mogą także prowadzić do problemów takich jak:

  • Trudności w jedzeniu i mówieniu
  • Ból/Discomfort
  • Infekcje i
  • Niskie poczucie własnej wartości

Jednak, jak każdy rodzic wie, nauczenie dziecka mycia zębów nie jest prostym procesem. Czasami trudno jest ustalić, kiedy i jak zacząć kształtować nawyki dentystyczne dziecka, zwłaszcza jeśli reagują one na “czas mycia zębów” łzami i płaczem. Rozumiemy, że mycie zębów dziecka może być frustrujące i dezorientujące. Ale nie musi tak być. Zebraliśmy nasze najlepsze wskazówki i tricki, aby proces mycia zębów był przyjemny i zapewnił dziecku zdrowie jamy ustnej na długi czas.

Kiedy zacząć myć zęby - City Dental stomatologia dziecięca Poznań


Kiedy Zacząć Myć Zęby

To niezwykle ważne, aby zacząć myć zęby dziecku już we wczesnym wieku, zarówno po to, aby wykształcić dobre nawyki, jak i wspierać długoterminowe zdrowie jamy ustnej. Można zacząć nawet przed pojawieniem się pierwszego zęba. U niemowląt ważne jest, aby utrzymywać czystość dziąseł. Delikatnie przecieraj dziąsła swojego dziecka miękką szmatką i wodą po każdym karmieniu. Jeśli to możliwe, przejdź od szmatki do mokrej szczoteczki do zębów w rozmiarze dla niemowląt z miękkimi włosiem – wprowadzenie dziecka do szczoteczki eliminuje czasami trudny przejście od szmatek do szczoteczek. Inną korzyścią płynącą z czyszczenia dziąseł niemowląt jest to, że lekkie naciskanie podczas przecierania może przynieść ulgę od bólu związanego z ząbkowaniem.

Zęby dziecka mogą pojawić się wcześniej, niż myślisz. Dla niektórych dzieci pierwszy ząb pojawia się, gdy mają 6 lub 7 miesięcy. Jak tylko pojawi się ten pierwszy ząb, zacznij codzienny rytuał mycia zębów. Najlepiej myć zęby dwa razy dziennie, najlepiej rano po śniadaniu i przed snem wieczorem.

Jak Prawidłowo Myć Zęby

Zanim zaczniesz uczyć swoje dziecko, jak prawidłowo myć zęby, zatrzymaj się na chwilę, aby upewnić się, że sam/a myjesz zęby we właściwy sposób. Prawidłowa technika mycia zębów powinna trwać co najmniej dwie minuty i obejmować następujące kroki:

  • Zacznij od pochylenia swojej szczoteczki do zębów pod kątem 45 stopni do dziąseł. Kąt jest ważny — skupi się na obszarach blisko linii dziąseł, gdzie najbardziej gromadzi się płytka nazębna.
  • Następnie delikatnie przesuwaj szczoteczkę zębami szerokościowymi, pocierając w przód i w tył po zębach.
  • Z zachowaniem tego rytmu, umyj wewnętrzne powierzchnie, zewnętrzne powierzchnie i powierzchnie żujące zębów.
  • Aby dotrzeć do wewnętrznych powierzchni przednich zębów, pochyl szczoteczkę pionowo i myj ruchami pionowymi.
  • Wyczyść powierzchnię języka, aby pozbyć się bakterii i resztek jedzenia.

Powinieneś myć zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty każdorazowo. To samo dotyczy dzieci, ale technika może się nieco różnić w zależności od wieku dziecka.

Niemowlęta

Dla niemowląt wyczyść dziąsła i jamę ustną po każdym karmieniu, aby zmniejszyć ilość cukrów z jedzenia czy mleka, co utrudnia rozwój bakterii. Użyj czystej wilgotnej szmatki lub chusteczki z ksylitolem, dopóki dziecko nie wyrośnie pierwszego zęba. Wtedy przejdź na miękką szczoteczkę do zębów w rozmiarze dla niemowląt. Rozpoczęcie nauki dziecka od szczotkowania zębów zamiast używania szmatek czy chusteczek może zmniejszyć szansę na późniejsze problemy z reakcją na szczoteczki do zębów.

Małe Dzieci

Chociaż mają urocze uśmiechy pełne zębów, małe dzieci nie mają jeszcze pełnego zestawu zębów. Aby zadbać o rosnące zęby i delikatne dziąsła, używaj niewielkiej ilości pasty do zębów z fluorem, wielkości grochu. Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 2 lata lub ma trudności z wypluwaniem, użyj jeszcze mniejszą ilość, wielkości ziarna ryżu — nie będzie to szkodliwe, jeśli dziecko połknie pastę. 

Znajdź wygodną pozycję zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Niektóre dzieci najlepiej myją zęby siedząc lub leżąc na kolanach rodziców, podczas gdy inne wolą stać na podnóżku.

Pochyl szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni w stronę linii dziąseł i poruszaj nią w przód i w tył krótkimi ruchami.

Zacznij od czyszczenia wewnętrznych powierzchni zębów, zanim przejdziesz do zewnętrznych i powierzchni żujących. Ponieważ używasz niewielkiej ilości pasty do zębów, nie ma problemu, jeśli dziecko połknie ją.

Po ukończeniu trzech lat dziecko będzie miało pełen zestaw zębów mlecznych. Teraz jest wystarczająco duże, aby zacząć uczyć się, jak myć zęby samodzielnie. Ponieważ małe dzieci nie mają jeszcze umiejętności motorycznych potrzebnych do perfekcyjnego mycia zębów, ten proces nauki potrwa lata — często do momentu, gdy dziecko będzie miało między 6 a 8 lat.

Ty lub Twoje dziecko powinno pochylić szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stronę dziąseł.

Z krótkimi ruchami, przesuwaj szczoteczkę w przód i w tył po każdym zębie, zarówno z wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony.

Pochyl koniec szczoteczki pionowo, aby oczyścić trudno dostępne miejsca za górnymi i dolnymi zębami.

Wyczyść powierzchnię języka, aby pozbyć się bakterii.

Kiedy dziecko będzie wystarczająco duże, żeby samo myć zęby, nadal powinieneś regularnie je kontrolować, aby sprawdzić, czy nie omija żadnych miejsc. Ogólna zasada mówi, że warto czasami pomóc dziecku myć zęby aż do 7. roku życia.

Jak nauczyć myć dzieci zębów- dentysta dziecięcy Poznań

Jak Nauczyć Dzieci Myć Zęby

Nauczenie dzieci myć zęby i nawet czerpać z tego przyjemność, nie musi być niemożliwe. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że proces nauki będzie zabawny dla całej rodziny.

Utrzymuj Rutynę

Ustal stały rytm mycia zębów i trzymaj się go. Może być kuszące pominięcie sesji po długim dniu lub podczas wakacji, gdy normalny harmonogram jest zakłócony. Unikaj pokusy pomijania lub skracania sesji mycia zębów. Dziecko zacznie sądzić, że mycie zębów nie jest istotne, co może podważyć Twoje wysiłki w nauczaniu ich higieny jamy ustnej.

Włącz Rodzinę

Zrób z mycia zębów wydarzenie rodzinne. Pozwól wszystkim członkom rodziny myć zęby razem w tym samym pomieszczeniu. Ustaw stoper i może nawet puść trochę muzyki. Kiedy mycie zębów staje się czasem na wspólne aktywności i zabawę dla rodziny, dzieci są bardziej skłonne i zainteresowane uczestniczeniem.

Rób to w Zabawny Sposób

Kto powiedział, że mycie zębów musi być nudne? Puść ulubioną piosenkę dziecka i wymyślajcie razem taniec, albo myjcie zęby w rytm muzyki. Opowiadaj głośno historie, używając swoich najlepszych, szalonych głosów. Znajdź krótkie filmy do obejrzenia podczas mycia zębów lub pozwól dziecku korzystać z aplikacji do mycia zębów. Opcji jest nieskończoność. Kiedy rutyna jest zabawna, dziecko zacznie ją lubić.

Bądź Przykładem

Myj zęby przed swoim dzieckiem. Pozwól im zobaczyć, że to coś, co również musisz robić. Podczas mycia zębów, opowiadaj każdy krok. Zrób to samo, gdy myjesz zęby dziecka — daj im znać, co robisz, dlaczego to robisz i co będzie następne. To pomaga ustanowić mycie zębów jako codzienny nawyk i eliminuje niespodzianki z rutyny.

Stwórz System Nagród

Nagradzanie dobrego zachowania podczas mycia zębów pomaga motywować Twoje dziecko. Możesz być kreatywny w tym systemie — dostosuj go do tego, co Twoje dziecko kocha. Twoje dziecko uwielbia naklejki? Stwórz kalendarz i pozwól im dodawać nową naklejkę za każdy dzień, w którym myją zęby. Jeśli Twoje dziecko kocha opowiadane historie, pozwól im wybrać bajkę na dobranoc jako nagrodę za mycie zębów. Dla starszych dzieci możesz użyć metody z naklejkami na większe nagrody. Na przykład, co trzy naklejki może oznaczać popołudnie na placu zabaw. Niektóre dzieci chcą tylko Twojej aprobaty — powiedzenie, że jesteś z nich dumny, może być wystarczającym wsparciem.

Wprowadź To Stopniowo

Gdy Twoje dziecko będzie wystarczająco duże, aby myć zęby samodzielnie, zacznijcie robić to na zmianę w łazience. Zacznij od mycia zębów dziecka pierwszego, a potem pozwól mu powtórzyć to, co właśnie zrobiłeś. Stopniowo zwiększaj czas, jaki Twoje dziecko spędza na myciu zębów, ułatwiając im samodzielną higienę jamy ustnej bez walki.

Triki dla Niecierpliwych lub Upartych Dzieci

Czasami, bez względu na to, co próbujesz, Twoje dziecko po prostu nie lubi mycia zębów. Wieczorne sesje kończą się łzami i pastą do zębów wszędzie. Dla nikogo taki dzień nie jest przyjemny. Oto kilka pomysłów na te chwile, gdy Twoje dziecko nie chce współpracować.

Bądź Pozytywny

Ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz, to to, żeby Twoje dziecko wykształciło lęk przed dentystą lub poczucie urazy do mycia zębów. Nawet jeśli Twoje dziecko nienawidzi mycia zębów, nigdy nie groź mu wizytami dentystycznymi, jeśli nie będą myć zębów. To tylko stworzy wrogi stosunek do higieny jamy ustnej, a trudno jest złamać te wczesnodziecięce skojarzenia — ponad 50 procent populacji dorosłych unika dentystów, chyba że cierpią na ból. Zamiast tego, próbuj tworzyć pozytywne nagrody, aby wzmocnić dobre zachowanie.

Bądź Przykładem

Pokaż swojemu dziecku, że wszyscy myją zęby, nawet ty — mycie zębów jest ważne, bezbolesne i normalne. Nawet jeśli nie myją z tobą, spraw, aby było to przyjemne doświadczenie. Skaczcie, żartujcie, wydawajcie śmieszne dźwięki, puszczać muzykę — pokaż im, że lubisz myć zęby i że może to być zabawa. Możesz nawet pozwolić swojemu dziecku myć ci zęby, ale staraj się nie robić min ani dźwięków, jeśli przypadkowo przypieczętuje cię w dziąsła!

Wyjdź z Łazienki

Nie ograniczaj mycia zębów tylko do łazienki. Przemierzajcie salon w zabawny sposób, albo myjcie zęby po spacerze po lesie albo na placu zabaw po pikniku. Możecie nadal zachować rutynę mycia zębów dwa razy dziennie, ale w różnych nowych i nietypowych miejscach.

Wypróbuj Nowe Produkty

Jeśli Twoje dziecko czuje mdłość od smaku pasty do zębów, spróbuj mycia tylko wodą. Sam proces mycia jest ważniejszy niż pasta, więc jeśli nie możesz znaleźć pasty do zębów, która przypadnie do gustu Twojemu dziecku, odpuść na jakiś czas lub spróbuj zrobić swoją własną. Szczoteczka elektryczna może być ekscytującym urozmaiceniem rutyny mycia zębów, a jeśli trudno jest Twojemu dziecku myć zęby dłużej niż przez krótkie chwile, szczoteczka elektryczna może być nawet skuteczniejsza.

Zaproponuj Zabawki

Zamień cyfrowy stoper na klepsydrę, by wizualnie kontrolować czas podczas sesji mycia zębów. Podaj swojemu dziecku coś interesującego do trzymania i zabawy podczas mycia zębów, żeby je rozproszyć lub uspokoić. To skupi ich uwagę na czymś innym niż na zębach. Spróbuj opowiadać dziecku historię podczas mycia zębów. Może wciągnij dziecko do historii, uczyniąc je postacią, która musi pokonać “łotrów”, czyli próchnicę. Kontynuuj historię tylko podczas sesji mycia zębów, dając dziecku coś, na co może czekać.

Przekonanie dziecka do mycia zębów może być trudne, ale byłoby jeszcze gorzej, gdyby miało bolesne zęby lub plomby. Jeśli Twoje dziecko nie może tolerować mycia zębów dwa razy dziennie, spróbuj ograniczyć je tylko do wieczorów na jakiś czas. Chociaż ważne jest, aby myć zęby rano, to jeszcze ważniejsze jest umycie zębów przed snem. Podczas snu bakterie mają szansę rosnąć i rozwijać się stosunkowo nieprzeszkadzane, a pozostały cukier z jedzenia lub mleka stanowi idealne środowisko.

Nie Zapomnij o Regularnych Kontrolach

Stomatologia Dziecięce Poznań
City Dental

Regularne wizyty dentystyczne są kluczowym elementem higieny jamy ustnej Twojego dziecka. Regularne odwiedziny dentysty wzmocnią nauki, które przekazujesz im w domu oraz pozwolą ekspertom dentystycznym zbadać zęby i dziąsła Twojego dziecka. Wizyty dentystyczne mogą rozpocząć się, gdy Twoje dziecko ma 6 miesięcy lub po pierwszych urodzinach. Pediatryczny dentysta może przekazać Swojemu dziecku ciekawą, profesjonalną lekcję na temat zębów i jak o nie dbać, a także monitorować rozwój ich zębów. Dentysta może zauważyć sygnały ostrzegawcze przed pojawieniem się próchnicy i infekcji, a regularne wizyty są ważną częścią profilaktycznego modelu zdrowia.

W Klinice City Dental, specjalizujemy się w stomatologii dziecięcej. Oferujemy najwyższej jakości, pełną empatii opiekę stomatologiczną w radosnym i przyjemnym otoczeniu, które dzieci naprawdę z niecierpliwością wyczekują. Skontaktuj się z nami jeszcze dziś, aby umówić się na wizytę — mamy nadzieję, że niedługo się zobaczymy!

Did you like this? Share it!

City Dental

City Dental

Szybki kontakt