Kiretaż od A do Z: co musisz wiedzieć o leczeniu dziąseł.

Kiretaż jest uznawany za jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia schorzeń przyzębia. Procedura ta obejmuje precyzyjne usuwanie patologicznych zawartości z kieszonek dziąsłowych w warunkach gabinetu dentystycznego. Istnieje kilka wariantów tej techniki, w tym kiretaż otwarty oraz zamknięty. Ważne jest, aby pacjenci byli świadomi zarówno szczegółów procedury, jak i zaleceń, które należy stosować po zabiegu, aby zapewnić optymalne efekty leczenia.

Kiretaż, co to jest?

Kiretaż, będący zaawansowaną interwencją medyczną w obrębie periodontologii, ma na celu kompleksowe usuwanie zanieczyszczeń takich jak resztki pokarmów, osad bakteryjny oraz nadmiar tkanki ziarninowej, które akumulują się w kieszeniach dziąsłowych. Ta specjalistyczna procedura jest niezbędnym elementem w leczeniu i zapobieganiu chorobom przyzębia, zapewniającym utrzymanie zdrowia jamy ustnej.

Zabieg kiretażu jest wykonywany przez doświadczonych specjalistów w stomatologii, w dobrze wyposażonych gabinetach dentystycznych, co gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką skuteczność terapii. Podczas procedury stosuje się szereg specjalnie zaprojektowanych narzędzi, znanych jako kirety stomatologiczne, które pozwalają na precyzyjne i delikatne oczyszczanie przestrzeni przyzębnych. Dzięki temu możliwe jest dokładne usunięcie szkodliwych akumulacji, co przyczynia się do regeneracji tkanki dziąsłowej oraz zapobiega dalszemu rozwojowi stanów zapalnych i innych komplikacji.

Warto również zaznaczyć, że po zabiegu kiretażu pacjenci otrzymują szczegółowe zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej i postępowania pozabiegowego, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania efektów leczenia i zapobiegania powtórnej akumulacji patogenów. Regularne wizyty kontrolne i stosowanie się do zaleceń stomatologa pozwalają na długotrwałe zachowanie zdrowia i estetyki uśmiechu.

Kiedy wykonuje się kiretaż?

Procedura kiretażu jest stosowana, gdy dochodzi do nieprawidłowego, patologicznego rozszerzenia kieszonek dziąsłowych, które w zdrowym stanie nie przekraczają 2 mm głębokości. W takich sytuacjach, utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej staje się znacznie utrudnione, a pogłębione kieszonki stają się miejscem akumulacji nie tylko resztek jedzenia, ale także złuszczonych komórek nabłonka oraz drobnoustrojów, co może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego i szeregu niepożądanych konsekwencji zdrowotnych.

Zabieg kiretażu, mający na celu usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego oraz tkanki zapalnej z kieszonek dziąsłowych i powierzchni korzenia zęba, najczęściej jest zalecany jako element terapii chorób przyzębia. Poprzez dokładne oczyszczenie tych obszarów, kiretaż przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego, regeneracji tkanki dziąsłowej oraz odbudowy prawidłowej struktury przyzębia, co jest kluczowe w zapobieganiu dalszym powikłaniom i utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Czy zabieg boli?

Kiretaż zębów, niezależnie od wybranej metody (otwartej czy zamkniętej), jest wykonywany przy użyciu znieczulenia miejscowego, aby zminimalizować odczuwanie bólu przez pacjenta. Stomatolog przed rozpoczęciem zabiegu podaje środek znieczulający, co może wiązać się z chwilowym dyskomfortem związanym z aplikacją iniekcji. W celu łagodzenia ewentualnych dolegliwości po zabiegu, zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych zgodnie z rekomendacją lekarza prowadzącego, co jest standardową praktyką przez pierwsze kilka dni po kiretażu.

Jakie są rodzaje kiretażu?

Dokładne oczyszczenie kieszonek dziąsłowych jest kluczowe w leczeniu chorób przyzębia, a wybór metody kiretażu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kiretaż zamknięty, znany również jako wyłyżeczkowanie kieszonek dziąsłowych „na ślepo”, nie oferuje bezpośredniej wizualizacji obszaru leczenia. Jest on zalecany w przypadkach, gdy głębokość patologicznych kieszonek dziąsłowych nie przekracza 4-6 mm. Proces ten obejmuje kompleksowe usuwanie z korzenia zęba różnych szkodliwych elementów, takich jak płytki bakteryjne, kamień nazębny, obumarłe tkanki kostne, wypełniającą kieszonkę dziąsłową ziarninę oraz zmieniony zapalnie przyczep nabłonkowy, a także nabłonek wielowarstwowy płaski nierogowaciejący, który wyścieła ścianę kieszonki dziąsłowej. Po zakończeniu tych etapów, kieszonki są dokładnie przemywane solą fizjologiczną. Procedura ta prowadzi do krwawienia, które jest pożądanym efektem, gdyż przyczynia się do powstania skrzepu krwi. Skrzep ten ulega organizacji, co umożliwia formowanie się nowych włókien kolagenowych, które wnikają w warstwy cementu korzeniowego oraz łączą się ze ścianą dziąsła, tworząc nowy przyczep nabłonkowy.

Z kolei kiretaż otwarty stosuje się w bardziej skomplikowanych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z kieszeniami dziąsłowymi głębszymi niż 4-6 mm, często towarzyszącymi kieszenkom kostnym. W tej metodzie odwarstwienie i odciągnięcie płata dziąsła umożliwia bezpośrednią kontrolę wzrokową nad obszarem leczenia. Po podziale brodawek międzyzębowych na część przedsionkową i podniebienną/językową oraz odciągnięciu dziąsła, specjalista ma pełny dostęp do dna kieszonek, co pozwala na dokładne usunięcie z nich ziarniny oraz złogów nazębnych z korzeni zębów, a nawet spłycenie kieszonek kostnych. Po zakończeniu czyszczenia, miejsce to jest przemywane solą fizjologiczną, a następnie płat dziąsła jest ponownie pozycjonowany i stabilizowany za pomocą szwów. Aby zabezpieczyć obszar leczenia i wspierać proces gojenia, stosuje się specjalny opatrunek ochronny, na przykład Peri-pack.

Obydwa podejścia do kiretażu, zarówno zamknięty jak i otwarty, wymagają dokładnej oceny stanu pacjenta i są dostosowywane do specyfiki zaawansowania choroby przyzębia, aby zapewnić skuteczne leczenie i promować zdrowie jamy ustnej.

Zalecenia po zabiegu

Ścisłe przestrzeganie wytycznych stomatologicznych po wykonanym zabiegu kiretażu jest niezbędne dla złagodzenia ewentualnych dolegliwości bólowych i zapewnienia optymalnych warunków dla procesu gojenia. Kluczowym aspektem jest zastosowanie leczenia przeciwbólowego przed całkowitym ustąpieniem działania znieczulenia miejscowego, z zaleceniem kontynuowania terapii przez okres około dwóch dni po zabiegu. Ze względu na zwiększoną wrażliwość obszarów poddanych leczeniu, zaleca się wstrzymanie od czynności szczotkowania zębów przez pierwsze 12 godzin po kiretażu. Następnie, zęby powinny być czyszczone z zachowaniem szczególnej ostrożności, zarówno za pomocą szczoteczki, jak i nici dentystycznych, aby zapobiec podrażnieniu wrażliwych obszarów.

Dodatkowo, zarówno w okresie przedzabiegowym, jak i pozyzabiegowym, zaleca się stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zawierającego chlorheksydynę. Ten składnik aktywny posiada właściwości antyseptyczne, przyczynia się do zmniejszenia bólu, zaczerwienienia oraz krwawienia dziąseł, a także wspiera proces regeneracji tkanek. Chlorheksydyna efektywnie eliminuje płytkę nazębną i zapobiega formowaniu się kamienia nazębnego, co jest kluczowe dla utrzymania higieny jamy ustnej i zapewnienia warunków sprzyjających gojeniu po kiretażu.

Jeśli masz pytania dotyczące zabiegu kiretażu lub chcesz umówić się na indywidualną konsultację, zapraszamy do City Dental. Nasz zespół doświadczonych specjalistów jest do Twojej dyspozycji, aby zapewnić Ci kompleksową opiekę stomatologiczną i pomóc Ci utrzymać zdrowy uśmiech.

Skontaktuj się z nami już dziś!

Did you like this? Share it!

City Dental

City Dental

Szybki kontakt