Ozonowanie zębów mlecznych – na czym polega i kiedy jest stosowane?

Dentysta Poznań

Ozonowanie to krótki bezbolesny zabieg, który ze względu na swą bezinwazyjność, stosowany jest zwykle u dzieci. Ozonowanie zębów pozwala na zatrzymanie początkowych zmian próchnicowych.

Jak wygląda zabieg?

Kiedy i jak często go stosować?

Zalety ozonowania

Ozonowanie najczęściej wykonywane jest w przypadku maluchów. Zęby mleczne mają nieco inną strukturę niż zęby stałe – są znacznie mniej zmineralizowane przez co, szybciej się psują. Rozwój próchnicy u dzieci następuje więc szybciej, niż u dorosłych, rozwija się u dzieci tzw. próchnica butelkowa. Aby temu zapobiec, wykonuje się zabieg ozonowania. Ozon charakteryzuje się silnym działaniem antygrzybicznym, antywirusowym i  bakteriobójczym. Ozonowanie jest w stanie usunąć nawet 99,9% bakterii, które odpowiadają za rozwój próchnicy. Ozon może więc pośrednio uchronić zęby przed ich destrukcją i usunięciem. Dzięki ozonowaniu możemy uniknąć lapisowania, impregnowania zębów, czyli trwałego pomalowania ich na czarno, co dla komfortu dziecka i rodzica jest niezwykle ważne.


Czasami samo ozonowanie nie wystarcza

Jeśli rodzic zauważy u dziecka pierwsze oznaki psucia zębów, powinien jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Jeśli próchnica będzie bardzo głęboka lekarz najpierw zaproponuje opracowanie ubytku żelem Carisolv, bez wiercenia i zaplombowanie zęba a następnie ozonowanie zębów z fluoryzacją. Zaleci zmianę nawyków higienicznych i żywieniowych. 

Jak wygląda zabieg ozonowania?

Ozonowanie zębów jest całkowicie bezinwazyjne, przez co również bezstresowe. Co istotne, zabieg trwa tylko… 20 sekund! Podczas zabiegu nie są stosowane żadne wiertła, ani żadne inne głośne i groźnie wyglądające przyrządy. Ozonowanie przeprowadzane jest punktowo. Na objęty próchnicą ząb, nakładany jest silikonowy kapturek połączony z ozonatorem, który wytwarza leczniczy gaz. Ozonowanie zębów stosowane jest łącznie z fluoryzacją. Zabieg powtarzany jest w zależności od stopnia nasilenia próchnicy co 3, 6 lub 12 miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegu 


Przeprowadzenie zabiegu ozonowania zębów nie zawsze jest możliwe. Powinny go unikać osoby z problemami kardiologicznymi, które przeżyły niedawno zawał lub mają wszczepiony rozrusznik serca. Innymi przeciwwskazaniami do ozonoterapii są: schorzenia neurologiczne, m.in. padaczka, nadczynność tarczycy oraz astma.  

Co ciekawe, zabieg polecany jest w przypadku osób chorujących na cukrzycę, gdyż przyspiesza gojenie się ran. 

Ozonowanie zębów stałych

Ozonowanie zębów to nie tylko domena stomatologii dziecięcej. Często ozon wykorzystywany jest do leczenia głębszych zmian. Używa się go m.in. do dezynfekowania kanałów, ubytków oraz leczenia stanów zapalnych przyzębia. Ozonowanie nierzadko stosowane jest również w połączeniu z fluoryzacją.

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt