Wizyta adaptacyjna – jak przygotować do niej maluszka?

dentysta dziecięcy

Ważne jest, aby maluszek miał styczność z dentystą jeszcze przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna mieć wyłącznie charakter adaptacyjny. Dzięki temu, dziecko będzie mogło oswoić się z gabinetem i wykształcić w sobie pozytywne skojarzenia.

Co warto wiedzieć przed wizytą?

Wizyta adaptacyjna powinna mieć miejsce ok. 18. miesiąca życia. Jej celem jest przygotowanie dziecka na późniejsze leczenie stomatologiczne i wykształcenie pozytywnych relacji z lekarzem. Aby pierwszy kontakt z dentystą był wspominany przez dziecko jak najmilej, należy zadbać by dziecko było maksymalnie wypoczęte –najlepiej umówić się na wizytę w godzinach porannych lub po poobiedniej drzemce. Warto podkreślić, że adaptacyjna wizyta u stomatologa powinna odbyć się jeszcze zanim rodzice zauważą jakiekolwiek zmiany w uzębieniu dzieci. Wskazane jest, żeby pierwsza konsultacja rodziców ze stomatologiem odnośnie prawidłowej higieny jamy ustnej dziecka, odbyła się już ok. 1 roku życia dziecka, a więc jeszcze przed wizytą adaptacyjną.  

Jak przebiega wizyta adaptacyjna?


Podczas pierwszej wizyty adaptacyjnej stomatolog wyjaśnia jak prawidłowo szczotkować zęby, jakiej pasty używać i którą szczoteczkę do zębów wybrać. Częstą praktyką jest również zaznajomienie maluszka ze sprzętem stomatologicznym. W końcu najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Niektórzy dentyści przygotowują też specjalne prezenty za odwagę oraz puszczają bajki w trakcie zabiegu, co pomaga wzbudzić w dziecku pozytywne skojarzenia. Podczas pierwszej wizyty mogą być przeprowadzone małoinwazyjne, bezbolesne zabiegi profilaktyczne takie jak np. fluoryzacja czy ozonowanie zębów. Dziecko może usiąść na fotelu stomatologicznym samo lub jeśli będzie czuło się pewniej – z rodzicem.

Obawy dziecka, a postawa rodziców

Bardzo ważną rolę w kształtowaniu pozytywnych przekonań na temat leczenia stomatologicznego, pełnią również rodzice. Jeśli dorośli wyrażają przy dziecku obawy przed własną wizytą u dentysty, dziecko uznaje, że naprawdę jest się czego bać. Strach w maluszku mogą wzbudzić również, często powtarzane przez rodziców, stwierdzenia typu: „nie bój się” lub „na pewno nie będzie boleć”. Wbrew pozorom, będzie miało to skutek wręcz odwrotny – zamiast uspokoić malucha, wzbudzi w nim dodatkowe obawy. Bardzo ważne jest poinformowanie dziecka o planowanej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Rodzic powinien wyjaśnić, na czym dokładnie polega taka wizyta. Dobrym pomysłem jest też przećwiczenie jej przebiegu, w domu podczas zabawy. Dzięki temu, prawdziwa wizyta przebiegnie w znacznie spokojniejszej atmosferze. Równie ważne jest, zachowanie rodziców już po wizycie. Jeśli dziecko było grzeczne, warto je nagrodzić – pochwałą, wspólną zabawą lub wizytą na placu zabaw. Nagroda z pewnością wzmocni pozytywne odczucia. 

Jakie nowości w stomatologii dziecięcej ?


Jeśli dziecko z jakiegoś powodu lęka się wizyty u dentysty (np. widziało płacz rodzeństwa po wyjściu z gabinetu stomatologicznego), warto je uświadomić, że ból owszem bywa odczuwalny, ale można zastosować też znieczulenie. Dzisiejsza technologia pozwala na bezbolesne znieczulenie komputerowe. Środek znieczulający aplikowany jest za pomocą magicznej różdżki, a aby zniwelować smak znieczulenia, w przypadku małych pacjentów, dentyści stosują specjalne żele smakowe. Ponadto nie trzeba już borować zębów klasycznym wiertłem, można zastosować bezbolesne leczenie zębów mlecznych żelem Carisolv i zaplombować ząb kolorową pombą. Pamiętajmy jednak ze najważniejsza jest wczesna profilaktyka, w tym celu stosujemy w gabinetach ozonowanie z fluoryzacją a w domach dokładne mycie i odpowiednią dietę; postępujmy zgodnie z zasadą ,,lepiej zapobiegać niż leczyć’’.


Did you like this? Share it!

Szybki kontakt