Jak używać irygator do zębów: 5 powodów, dla których warto go kupić.

Dentysta Poznań, stomatolog Poznań, Klinika Poznań

Jak w bezpieczny sposób czyścić przestrzenie międzyzębowe? Najlepiej z pomocą irygatora. Często pacjenci zgłaszają problem ze stosowaniem nici dentystycznych. Opanowanie prawidłowej techniki nitkowania zębów bywa naprawdę trudne i czasem skutkuje podrażnieniem dziąseł. Co więcej, w niektórych przypadkach, może skończyć się uszkodzeniem tkanki. Tymczasem niestety samo szczotkowanie zębów to za mało…

Czym jest irygator?

Irygator kieruje strumień wody między zęby i dziąsła, usuwając wszystkie nagromadzone resztki jedzenia, osady i bakterie. Budowa irygatora jest stosunkowo prosta, składają się na nią: zbiornik wodny, specjalna dysza oraz zasilający pompę silniczek elektryczny. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów irygatorów m.in. irygatory stacjonarne zasilane prądem elektrycznym, irygatory bezprzewodowe--świetnie sprawdzające się w podróży oraz irygatory kranowe, które podłącza się do umywalki. 


Dlaczego warto kupić irygator? 

1. Wysoka skuteczność 

Według ekspertów stosowanie irygatora jest znacznie skuteczniejsze niż nici dentystycznych. Wytwarzany przez irygator strumień wody skutecznie rozbija cząstki żywności i wszelkie powstałe osady, zwłaszcza jeśli zalegają w trudno dostępnych, miejscach. Czyszczenie jamy ustnej za pomocą irygatora zaleca się wszystkim pacjentom, a przede wszystkim, osobom z małymi przestrzeniami zębowymi oraz nadwrażliwością dziąseł i z chorobami przyzębia. Niezbędny jest przy krwawiących dziąsłach i przy paradontozie. Co więcej…. zapobiega utracie zębów w wyniku paradontozy oraz likwiduje bakterie odpowiedzialne za powstawanie ubytków w zębach oraz odświeża oddech. Często irygacja, najlepiej z dodatkiem wody utlenionej, eliminuje w 100 procentach nieprzyjemny zapach z ust, powstały w wyniku zalegania bakterii w przestrzeniach międzyzębowych. 

2. Łatwość użytkowania 

Dużą zaletą irygatorów jest łatwość ich obsługi. Dlatego, w przeciwieństwie do nici dentystycznych, urządzenia mogą być stosowane również przez kilkuletnie dzieci. Warto wspomnieć, że irygatory można stosować również w trakcie podróży. Te bezprzewodowe, zasilane akumulatorem, powinny być niezbędnikiem w każdej podróży.

3. Możliwość personalizacji


Irygatory umożliwiają samodzielne sterowanie siłą natrysku wody. Można więc czyścić jamę ustną z dowolnie wybraną przez siebie intensywnością. Dla ułatwienia, wiele nowoczesnych irygatorów posiada gotowy system trybów m.in. tryb dla wrażliwych dziąseł. Higienę jamy ustnej za pomocą irygatora ułatwiają również dostępne na rynku specjalne końcówki np. dysze do czyszczenia aparatów ortodontycznych, języka, koron i mostów. 

4. Bezpieczeństwo 

Stosowanie irygatora  jest jak najbardziej bezpieczne. Wydobywający się z dyszy strumień wody jest na tyle silny, by pozbyć się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i na tyle bezpieczny, aby nie uszkodzić dziąseł. Spokojnie mogą z niego korzystać osoby z chorobami przyzębia oraz posiadacze mostów, implantów i aparatów ortodontycznych. Co ważne, stosowanie irygatora nie podrażnia dziąseł, a wręcz przeciwnie masuje i wzmacnia je, dlatego urządzenie może być stosowane również przez osoby mające problem z ich nadmiernym krwawieniem.

5. Doskonałe nawilżanie

Niektóre leki i uwarunkowania genetyczne mogą zmniejszać produkcję śliny, która w naturalny sposób oczyszcza usta i zapobiega gromadzeniu się płytki bakteryjnej. Brak wystarczającej ilości śliny, może przyczynić się z kolei do powstania ubytków i chorób dziąseł. Stosowanie irygatora stanowi skuteczną profilaktykę – nawilża usta i usuwa nagromadzone bakterie (również te na języku).

Jak używać irygatora ? KROK PO KROKU…

  • W pierwszej kolejności należy napełnić zbiornik ciepłą lub letnią wodą.
  • Kolejny krok to wybór i montaż odpowiedniej końcówki. Można wybierać spośród końcówek do pielęgnacji implantów, koron i mostów, aparatów ortodontycznych, końcówek do oczyszczania kieszonek dziąsłowych, poddziąsłowych, czy języka. Na samym początku, zaleca się zastosowanie końcówki o standardowej budowie. Przed czyszczeniem jamy ustnej, należy sprawdzić, czy końcówka rzeczywiście została solidnie zamontowana.
  • Kolejną czynnością jest oczyszczenie całego układu urządzenia. Aby to zrobić, należy skierować dyszę irygatora nad zlew i włączyć najwyższy poziom ciśnienia. Czyszczenie powinno trwać, nie więcej niż kilka sekund.
  • Czas przejść do mycia jamy ustnej. Należy pamiętać o tym, by umieścić końcówkę irygatora nie tuż przy samych zębach i dziąsłach, ale w pewnej odległości od nich. Wodę powinno się podawać prostopadle pod kątem 90 stopni do linii dziąseł. Ważne też, by nie kierować strumienia bezpośrednio na kieszenie dziąsłowe. Oczyszczanie powinno rozpocząć się od najdalej osadzonych zębów trzonowych, a skończyć na przednich. Podczas czyszczenia, można dowolnie zmieniać wartość poziomu ciśnienia. Najlepiej zacząć od najmniejszego, a potem stopniowo je zwiększać. Mycie irygatorem powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem linii dziąseł. Na każdy ząb należy poświęcić ok. 4 s. Przesuwając się pomiędzy sąsiednimi zębami, nie można zapomnieć również o przestrzeniach międzyzębowych – na nich też należy się przez chwilę zatrzymać. Ogólny czas mycia powinien wynosić tyle samo, co mycie zębów, ok. 2-3 min. Podczas czyszczenia warto też lekko pochylić się nad umywalką i przymknąć jamę ustną, aby nie pochlapać otoczenia.
  • Po zakończeniu pielęgnacji, należy wyłączyć urządzenie, umyć dyszę oraz opróżnić, wypłukać z wody i dokładnie osuszyć jego zbiornik (zastana woda może sprzyjać rozwojowi bakterii). Do zbiornika z wodą  można dodać  łyżkę wody utlenionej  lub płyn do płukania jamy ustnej. 

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt