Leczenie kanałowe – sprawdzone rozwiązanie na uratowanie zęba

Dentysta Poznań, stomatolog Poznań, Klinika Poznań

Jako lekarze działamy w myśl zasady, że zawsze lepiej ratować ząb niż go usuwać. Ekstrakcję wykonujemy tylko wtedy jeśli istnieje taka konieczność. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe, które dla wielu pacjentów stanowi najgorszy z możliwych scenariuszy. Nic bardziej mylnego! To skuteczny i bezbolesny zabieg. 

Po leczenie kanałowe dentyści sięgają od dziesięcioleci.To naprawdę sprawdzone rozwiązanie na zachowanie naturalnych zębów. Dzisiejsza technologia umożliwia przeprowadzenie leczenia szybko, bezboleśnie, z niskim ryzykiem powikłań. Złe konotacje pacjentów z leczeniem kanałowym wynikają zapewne z opowieści o długich i mozolnych zabiegach z przeszłości opowiadanych przez naszych rodziców. Wtedy narzędzia nie umożliwiały wykonanie zabiegu z taką precyzją jak dziś, co też nierzadko kończyło się bólem, infekcją i ropniem. Obecnie takie sytuacje są ewenementem, ponieważ leczenie kanałowe zębów odbywa się pod mikroskopem lub w lupach.

Jak przebiega proces leczenia?

Leczenie polega na usunięciu zainfekowanej tkanki (miazgi), oczyszczeniu kanałów nerwowych specjalnym pilnikiem oraz wypełnieniu kanału biozgodnym materiałem. Leczenie, w zależności od stopnia zniszczenia korony,  może zakończyć się w dwojaki sposób – poprzez wypełnienie ubytku stałym wypełnieniem lub zastąpienie zęba koroną.

Endodontics in Sunningdale | Root Canal Treatment

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe, mimo że zachodzi na żywych tkankach, dzięki podaniu środków znieczulających odbywa się bez bólu. Przed rozpoczęciem zabiegu dentysta podaje pacjentowi znieczulenie i czeka na całkowite odrętwienie zęba i okolic. Polecane jest znieczulenie komputerowe, które jest całkowicie bezbolesne. 

Jak rozpoznać u siebie problemy z kanałem korzeniowym?


Zainfekowana miazga może objawiać się silnym bólem, szczególnie w nocy, bólem  przy spożywaniu ciepłych pokarmów i napojów, opuchnięciem. Ból jest zwykle tak silny, że wymaga przyjęcia tabletki przeciwbólowej. Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z objawów, koniecznie umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Czy istnieje jakieś ryzyko związane z leczeniem kanałowym?

Rozwijająca się z roku na rok technologia sprawia, że prawdopodobieństwo powikłań jest coraz mniejsze. Jednak podobnie jak wszystkie procedury stomatologiczne, również leczenie kanałowe wiąże się z możliwością występowania pewnych powikłań m.in. pęknięcia korzenia lub wystąpienie bólu pozabiegowego.  W przypadku samego zabiegu, ryzyko może dotyczyć złamania narzędzia lub złamanie zęba. Warto jednak zaznaczyć, że powikłania zdarzają się naprawdę bardzo rzadko.

Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Chętnie na nie odpowiemy

Mamy nadzieję, że rozwiązaliśmy wszystkie Twoje wątpliwości. Jeśli nie, służymy pomocą. Postaramy się szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie pytania. Dla pewności, omówimy raz jeszcze całość leczenia kanałowego podczas trwania zabiegu. Możesz liczyć na nasze wsparcie.


Did you like this? Share it!

Szybki kontakt