Implanty, czy proteza? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

implanty, protezy Poznań

Przed podjęciem decyzji o sposobie uzupełnienia braków w uzębieniu, warto zapoznać się z ich charakterystyką. Nie istnieje podział na lepsze i gorsze metody. Każda może okazać się dobra, pod warunkiem, że spełni pokładane w niej oczekiwania. Poznaj pełną charakterystykę protez i implantów.

Implanty

Implantologia to najnowocześniejsza technika uzupełnienia braków protetycznych. Podobnie jak w przypadku medycyny estetycznej, implanty zębowe dają trwały i bardzo estetyczny efekt. Implanty to małe, tytanowe śrubki, które wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy, a następnie mocuje na nich korony, mosty lub protezy. Pierwszą czynnością w leczeniu implantologicznym jest usunięcie korzenia zęba. Następnie wewnątrz kości szczęki, wiercony jest otwór, w który wszczepia się metalowy korzeń protetyczny, czyli wspomnianą śrubkę. Na niej montowany jest zaczep, czyli element do którego zostanie dopasowana korona. W zależności od przypadku, zaczep może być montowany podczas implantacji lub – co zdarza się znacznie częściej – dopiero kilka miesięcy po tym zabiegu. Dopasowywanie korony (sztucznego zęba) następuje dopiero po „przyjeciu się” implantu. Następuje to wtedy, gdy wokół śrubki zacznie rosnąć kość, która go stabilizuje. Uzupełnianie braków protetycznych za pomocą implantów, jest więc dość czasochłonne i wymaga przynajmniej kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. 

Protezy 

To uzupełnienia brakujących zębów wykonane z tworzych sztucznych: akrylu, nylonu, acronu oraz acetalu. Protezy można dopasować praktycznie do każdego rodzaju szczęki, niezależnie od ilości i stanu kości. Protezy mogą stanowić zastępstwo zarówno dla pojedynczych, kilku, a nawet wszystkich zębów. Uzupełnianie uzębienia za pomocą protez jest stosunkowo szybkie i odbywa się w przeciągu zaledwie dwóch wizyt. Podczas pierwszej, stomatolog bada zgryz pacjenta i wykonuje odlew górnego, dolnego lub (w zależności od potrzeb) obu dziąseł. W oparciu o to, wykonywany jest wstępny zestaw protez. Podczas kolejnej wizyty pacjent przymierza powstały prototyp, dzięki czemu wszelkie korekty wykonywane są jeszcze przed wykonaniem ostatecznej wersji. Proteza umieszczona jest w jamie ustnej za pomocą specjalnego rodzaju kleju, który łączy ją z dziąsłami.


Porównanie obu rozwiązań

Przed wyborem leczenia, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii takich jak: koszt, pielęgnacja, estetyka, komfort i ogólny stan zdrowia. 

Koszt 

Pod tym względem, różnica między protezami a implantami jest dość spora. Średni koszt jednego implantu wynosi ok. 2500-3500 zł. Podczas, gdy akrylową protezę całkowitą, można kupić już od 690 zł. Warto wiedzieć również o tym, że raz na 5 lat na zakup protezy akrylowej, można uzyskać refundację z NFZ. Oczywiście wyższej jakości protezy są znacznie droższe, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak i tak w porównaniu z jednostkową ceną implantów, wciąż są stosunkowo tanie.

Trwałość

Implanty mogą posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Protezy są natomiast rozwiązaniem tymczasowym. Stomatolodzy zalecają wymianę protezy na nową, co 5-7 lat, gdyż z wiekiem dziąsła zmieniają swój kształt. Warto wspomnieć również o tym, że sama proteza może zmienić kształt pod wpływem niektórych czynników np. wysokiej temperatury.

Pielęgnacja

Implanty są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji, niż protezy – wystarczy dbać o nie tak samo, jak o naturalne zęby. W przypadku protez higiena jest znacznie bardziej skomplikowana. Oprócz resztek jedzenia na sztucznym uzębieniu, należy również szczotkować pozostałości kawałków kleju, które często osadzają się na dziąsłach. Poza tym, każdej nocy należy moczyć protezy w wodzie lub specjalnym roztworze czyszczącym.

Komfort

Podczas, gdy implanty dają takie samo poczucie komfortu, jak naturalne zęby, protezy mogą powodować dyskomfort. Przede wszystkim, nie zapewniają pełnej swobody żucia. Często osoby noszące protezę, są zmuszone do wprowadzenia zmian w swojej diecie m.in. wykluczenia zbyt twardych i kleistych pokarmów. Warto przyjrzeć się również kwestii występowania podrażnień. Wykonane ze sztucznych tworzyw protezy, mogą powodować dyskomfort. 

Estetyka Pełniąc funkcję korzeni zębowych, implanty zapobiegają przemieszczaniu się innych zębów oraz przeciwdziałają zanikowi kości szczęki lub żuchwy. Wszystko to sprawia, że pozwalają zachować naturalny, młody wygląd twarzy. Protezy nie wykazują takiego działania, dlatego kilka lat noszenia protezy może skutkować zmianami w rysach twarzy.

Stan zdrowia

Wybór metody rekonstrukcji uzębienia w dużej mierze uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta. Ze względu na różne przeciwwskazania, u niektórych osób wszczepienie implantu może nie być w ogóle możliwe. Aby podjąć się leczenie implantologicznego, należy cieszyć się ogólnym dobrym stanem zdrowia i posiadać odpowiednią ilość kości. Jeśli jest ich za mało, należy wtedy wykonać zabieg odbudowy kości, co może być dość kosztowne i czasochłonne. Korzystanie z protez jest natomiast dostępne praktycznie dla każdego. Jedynym problemem w ich przypadku, może okazać się możliwość wystąpienia ewentualnych uczuleń (protezy wykonane są z tworzyw sztucznych). Jeśli chodzi o tytan, z którego wykonane są implanty, nie ma takiego zagrożenia, gdyż jest w pełni kompatybilny z organizmem

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt