Korony zębowe – kiedy i dlaczego warto je stosować?

Częstym sposobem na rekonstrukcję zęba jest korona zębowa. To stałe uzupełnienie protetyczne, które jest dla pacjenta niezwykle wygodne i gwarantuje estetyczny, bardzo naturalny efekt. Korony stanowią świetną alternatywę dla protez. Ich zastosowanie jest rekomendowane zwłaszcza w przypadku uszkodzenia lub utraty pojedynczych zębów, ale nie tylko. Sprawdź, kiedy jeszcze warto je zastosować.

Z czego zrobiona jest korona?

Na wstępie warto jednak przyjrzeć się temu, z czego w ogóle są zrobione korony zębowe. Korony mogą być wykonane z kilku rodzajów materiałów. Najczęstszym wyborem pacjentów są korony porcelanowe i pełnoceramiczne. Do największych zalet koron porcelanowych należą wysoka wytrzymałość i antyalergiczne właściwości. W zależności od oczekiwanego efektu estetycznego korony porcelanowe mogą być osadzone na kilku różnych podbudowach: metalowej, z metalu szlachetnego i tlenku cynku.

Dużą popularnością cieszą się również korony pełnoceramiczne. Jest to nieco droższe rozwiązanie, ale też znacznie bardziej estetyczne – ten typ koron trudno odróżnić od reszty uzębienia. Są jednak nieco mniej odporne na pęknięcia i urazy mechaniczne niż korony porcelanowe.

Nieco rzadziej stosuje się korony kompozytowe i akrylowe. Korony te jednak stosowane są zazwyczaj jako tymczasowe rozwiązania. Znajdują też zastosowanie u osób, dla których korony porcelanowe i pełnoceramiczne okazują się zbyt twarde. Dobór odpowiedniego materiału korony zależy nie tylko od ceny i oczekiwanego efektu wizualnego, ale też miejsca, w którym ma być zastosowane uzupełnienie.


Zastosowanie

Wstawienie korony jest uniwersalną metodą na wiele problemów z uzębieniem. Oto pięć sytuacji, w których sprawdzi się najlepiej.

1) Wzmocnienie słabych, uszkodzonych zębów – to najpowszechniejsze zastosowanie korony; osadzona na naturalnych zębach (stąd wzięła się jej nazwa – korona, bo osadzona na zębie) chroni je przed urazami mechanicznymi i wszelkimi innymi czynnikami m.in. kwasami, które mogą spowodować ich złamanie lub ekstrakcję.

2) Odbudowa złamanych, uszkodzonych zębów – korony często umieszczane są na ułamanych, uszkodzonych zębach. Nie tylko nadają ładny wygląd jamie ustnej, ale też chronią pozostałości zębów przed całkowitym wypadnięciem.

3) Uzupełnienie ubytków – korony mogą być też stosowane po leczeniu kanałowym oraz borowaniu w sytuacji, gdy nastąpiła duża utrata struktury zęba, a zwykłe uzupełnienie okazuje się niewystarczające.

4) Całkowita odbudowa uzębienia – korony mocuje się również na implantach w celu rekonstrukcji całego zęba. Nałożenie korony jest końcowym etapem leczenia implantologicznego, już po zrośnięciu implantu z kością.

5) Osłona przebarwionych, nieatrakcyjnych zębów – korony znajdują zastosowanie również w przypadku zębów o nierównym, nietypowym kształcie i nieestetycznie wyglądających przebarwieniach. Czasami korony są jedynym remedium na poprawę estetyki uśmiechu. 


Jak wygląda proces wstawiania korony zębowej?

Zwykle wykonanie zabiegu wymaga dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Najpierw dentysta przygotowuje ząb poprzez usunięcie jego zewnętrznej część i pozbycie się próchnicy.

Kolejnym krokiem jest wykonanie wycisku niezbędnego do tego, aby zrobić idealnie dopasowany model korony. Zrobienie wycisku może odbyć się za pomocą formy lub poprzez skanowanie zęba. 

Dental Crown - Levittown, PA - Pearl Dental Arts

Wykonanie korony trwa zwykle około dwóch tygodni, dlatego na ten czas zakłada się pacjentowi tzw. koronę tymczasową. 

Druga wizyta polega już tylko na umieszczeniu i właściwym dopasowaniu korony, tak aby nie powodowała u pacjenta dyskomfortu. 


Pielęgnacja koron zębowych

Korony zębowe, podobnie jak naturalne zęby narażone są na próchnicę i pęknięcia. Dlatego należy dbać o nie z równie należną starannością. 

Aby uniknąć przykrych konsekwencji, myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie i koniecznie czyść przestrzenie międzyzębowe. Unikaj jedzenia twardych pokarmów i jeśli masz do tego tendencję – obgryzania ołówków.

Jeśli będziesz postępować zgodnie z zaleceniami, korony mogą ci posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat. 

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt