Czym są uszczelniacze dentystyczne i dlaczego są niezbędne Twojemu dziecku?

uszczelniacze dentystyczne , stomatolog dziecięcy, poznań

Prawidłowa higiena jamy ustnej w przypadku dzieci, często okazuje się niewystarczającą ochroną przed próchnicą. Niepohamowana chęć na słodycze sprawia, że kilkuletnie zęby znacznie bardziej narażone są na bakterie. Dlatego coraz częściej u młodych pacjentów stosuje się uszczelniacze dentystyczne.

Czym są uszczelniacze dentystyczne?

Uszczelniacze dentystyczne to cienkie, plastikowe powłoki, które nakłada się na powierzchnię zębów trzonowych i przedtrzonowych, aby ochronić je przed próchnicą. Z reguły zęby te, ze względu na swoją nierówną strukturę są bardzo podatne na gromadzenie się płytki nazębnej, co prowadzi do próchnicy. Warstwa laku, którą stosuje się podczas uszczelniania tworzy na zębie gładką powierzchnię, dzięki czemu uniemożliwia wnikanie resztek pokarmowych. Uszczelniacz znacznie ułatwia więc również czyszczenie zębów. Laki mogą być stosowane u dzieci w wieku od 6 do 14 lat.

Jak wygląda zabieg uszczelniania zębów?

Zabieg wstawiania uszczelniaczy jest szybki i bezbolesny, trwa zaledwie kilka minut. Najpierw stomatolog oczyszcza ząb, na którym ma docelowo znajdować się uszczelnienie, a potem nakłada na niego warstwę kwaśnego żelu, który po kilkudziesięciu sekundach zastąpiony zostaje materiałem uszczelniającym. Po chwili substancja twardnieje i wiąże się z zębem. Aby uszczelniacz wystarczył na wiele lat, stomatolog naświetla go specjalną halogenową lampą. Po tym krótkim zabiegu pacjent może cieszyć się gładką, łatwą w czyszczeniu powierzchnią zęba. 

Uszczelniacze są podatne na ścieranie, dlatego co jakiś czas zaleca się sprawdzać ich wytrzymałość podczas wizyty kontrolnej.

Dlaczego warto stosować uszczelniacze?

Badania wykazały, że laki dentystyczne są w stanie obniżyć ryzyko próchnicy zębów trzonowych aż o 80%, zwłaszcza u dzieci. Jak pokazują statystyki, dzieci w wieku szkolnym, którym nałożono uszczelniacze mają prawie trzy razy mniej ubytków niż dzieci, którym ich nie nałożono. 

Pozbawione takiej ochrony zęby przedtrzonowe i trzonowe są atakowane przez kwasy i bakterie. W rezultacie szkliwo staje się bardziej porowate, przez co jeszcze bardziej podatne na powstawanie ubytków. Należy pamiętać, że w przypadku dzieci brak uzębienia ma daleko idące konsekwencje, może spowodować wadę zgryzu, a nawet problemy z mówieniem. 

Uszczelniacze zębów zapewniają dziecku ochronę przed przykrymi konsekwencjami próchnicy takimi jak: plombowanie czy wyrywanie zębów. Nie mając tak bolesnych doświadczeń, dziecko uniknie niepotrzebnego stresu i nie będzie czuć lęku przed każdą wizytą w gabinecie stomatologicznym. Z kolei rodzic uniknie w przyszłości dodatkowych kosztów leczenia. 

Uszczelniacze stanowią więc dobrą inwestycją zarówno pod względem fizycznym, psychicznym, jak i majątkowym.

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt