Jak pielęgnować i myć zęby u dzieci?

Higiena jamy ustnej u dzieci jest niezwykle ważna. Nadmiar słodyczy, słodkich napojów, a do tego słaba kość mogą być powodem częstej próchnicy, ale również innych dolegliwości bólowych w zębach. Zastanawiasz się jak myć zęby dziecka? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek. 

Mycie zębów u dzieci

Nauka mycia zębów już w pierwszych lata życia może wpłynąć na to, jak o higienę jamy ustnej Twoje dziecko będzie dbało przez całe swoje dorosłe życie. Masz więc ogromny wpływ na to, aby swoją postawą pokazać mu, że jest to ważna czynność, którą należy wykonywać najlepiej po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie. Mycie zębów w żaden sposób nie powinno być dla dziecka karą, a przyjemnym rytuałem, który może wykonywać w miłej atmosferze, nawet ze swoimi rodzicami czy rodzeństwem. Nauka mycia zębów może być chociażby zabawą. Trzeba jednak znaleźć na to odpowiedni sposób. 

Mycie zębów: Bądź przykładem dla swojego dziecka

Jeśli Twoje dziecko będzie mogło obserwować Ciebie, jak świetnie bawisz się podczas mycia zębów dwa razy dziennie, z pewnością będzie chciało do Ciebie dołączyć. Najmłodsi z radością naśladują rodziców, chcąc być dokładnie tacy, jak oni. Odpowiedni przykład sprawi, że Twoje dziecko również dołączy do codziennej rutyny i wspólnie będziecie szczotkować zęby rano i wieczorem. 

mama pomaga myć zęby dziecku - opieka stomataolsogoczna dla dzieci Poznań

Kiedy należy zacząć myć zęby u dziecka? 

Najważniejsze, aby zacząć mycie zębów u dziecka w odpowiednim momencie, czyli wtedy, kiedy pojawi się już pierwszy ząb. Zazwyczaj ma to miejsce w około szóstym miesiącu życia dziecka, jednak jest to oczywiście indywidualna sprawa i u każdego może być to odrobinę szybciej lub później. Kiedy już zauważysz pierwszy ząb u swojej pociechy, zadbaj o to, aby mycie zębów było dla niego przyjemnością.

Jak sprawić, aby szczotkowanie zębów było dla dziecka przyjemnością?

Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców. Często robią to przebierając się w ich ubrania lub naśladując ich głosy. Podobnie może być z myciem zębów, jednak z Twojej strony jako rodzica, musisz pokazać, że jest to coś fajnego, zabawa, przyjemność. Zaproś do niej swoje dziecko. Zacznij od rymowanek i śmiesznych żartów, aby rozbawić swojego malucha. Śmiech to zdrowie, a jeśli z tym będzie kojarzyło mu się zębów, sukces będzie blisko. 

Szczotkowanie zębów może stać się Waszym rodzinnym rytuałem. Wystarczy, że po kolacji i po śniadaniu wspólnie będziecie ruszać do łazienki i każdy będzie mył zęby. W ten sposób Twoje dziecko dołączy do Was, chcąc robić to samo, co reszta rodziny. Pamiętaj też, że cierpliwość to cnota. Każde dziecko jest inne i czasem należy poświęcić więcej czasu na przekonanie indywidualnej jednostki do mycia zębów. Nie poddawaj się i nie zrażaj niepowodzeniami. 

Mycie zębów może być zabawą

Pozwól dziecku umyć swoje zęby, pokazując mu w jaki sposób trzymać szczoteczkę i jakie wykonywać ruchy. Niech zobaczy, że się nie boisz, że jest to coś fajnego i przyjemnego. Jeśli mama i tata to robią, to co może być w tym złego? Następnie Ty umyj zęby dziecku. Wymieńcie się obowiązkami. Następnie dokładnie przejrzyjcie się w lustrze i porównajcie, kto umył je lepiej. To może być swego rodzaju wyzwanie, a jak wiecie, dzieci uwielbiają wygrywać!

źródło: profil YouTube Rossnę!

Pamiętaj, aby uczyć dziecko delikatności. Mycie zębów może trwać dłużej i to nawet lepsze rozwiązanie. Nie można naciskać szczoteczką na siłę na szkliwo, które zwłaszcza w przypadku najmłodszych, jest kruche i delikatne. Pokaż mu, aby zęby myć ruchem okrężnym, a w dziąsła celować pod kątem 45 stopni (przesuwając szczoteczkę w górę i w dół). Początkowo przy nauce mycia zębów postaw na miękką szczoteczkę stacjonarną. Prawidłowe mycie zębów powinno trwać minimum 2 minuty. 

Aby umilić dziecku chwile podczas mycia zębów, możesz wykorzystać również kilka gadżetów. Do odmierzania czasu mycia zębów wykorzystaj np. klepsydrę. Twoje dziecko z zaciekawieniem będzie spoglądać na przesypujące się ziarenka piasku i jednocześnie będzie pilnie i dokładnie myło zęby. Aby było jeszcze przyjemniej, włącz jego ulubione piosenki. Kto powiedział, że podczas mycia zębów trzeba stać spokojnie przed lustrem? Można się również poruszać – tańczyć, bujać, a w głowie śpiewać!

Co z pastą do zębów podczas mycia zębów u dzieci?

Dzieci nie lubią miętowego smaku pasty do zębów. Jej nadmiar może prowadzić u nich do odruchów wymiotnych, a tego chcielibyśmy uniknąć. Szczotkowanie zębów na sucho jest niemal tak samo skuteczne, jak to z pastą do zębów, dlatego u dzieci, zwłaszcza w początkowym okresie ich życia, można zacząć od mycia ich bez pasty. Dołącz ją do Waszego codziennego rytuału kiedy zauważysz, że dziecko jest już wyraźnie gotowe. 

Nie krzycz i nie trać cierpliwości

Twoja postawa ma znaczenie

Jeśli Twoje dziecko na mycie zębów reaguje płaczem i złością, nie możesz być jego odbiciem lustrzanym. Taktyka strachu nic Ci nie da, a tylko pogłębi problem. Nie od razu Rzym zbudowano. Nigdy nie odwołuj się również do grożenia dziecku, kiedy to nie chce myć zębów, że konsekwencją tego będzie ich wypadanie lub pojawienie się robaków czy potworów. 

Jak widać, mycie zębów u dzieci może być przyjemne, jednak to głównie od rodzica zależy, jak mu je przedstawi. Może to wpłynąć na jego postawę w przyszłości dotyczącą higieny jamy ustnej.

Did you like this? Share it!

City Dental

City Dental

Szybki kontakt