Licówki czy korony? Którą opcję wybrać?

Ukruszył Ci się ząb i to dość mocno? Zastanawiasz się co z nim zrobić? Zajrzyj do CityDental.pl, gdzie wraz ze stomatologiem podejmiecie decyzję co dalej. Z pewnością zaproponuje Ci dwa rozwiązania, które aktualnie są jednymi z najpopularniejszych. Licówki lub korony, a to, które z nich będzie dla Ciebie najlepsze, będzie zależało od kilku czynników.

Ci wybrać? Licówki czy korony?

Zanim decyzja zostanie podjęta, konieczna jest profesjonalna konsultacja z naszym lekarzem stomatologiem, którzy sprawdzi stan Twojego zęba i przedstawi Ci dostępne opcje. Musisz być również przygotowany na różne opcje finansowe, ponieważ każda z metod wiąże się z mniej lub bardziej zaawansowaną technologią i materiałami. Obie formy wykonywane są na specjalne zamówienie i dopasowywane do reszty zębów w taki sposób, aby komponowały się z nimi jak najlepiej. 

Czym są licówki?

Najprościej mówiąc, licówki to cienkie kawałki porcelany, które formowane są w odpowiedni sposób. Mogą być również wykonane z żywicy lub innych materiałów kompozytowych. Mają pasować do naturalnych zębów pacjenta i nie wyróżniać się, tak aby uśmiech był jednolity i estetyczny. Mocowane są one na przedniej powierzchni zęba. Ponieważ są najmniej inwazyjne, stosuje się je głównie przy niewielkich odpryskach czy kwestiach kosmetycznych. Nie mają one w żaden sposób wpływu na strukturę zęba. 

Czym są korony?

Korony nieco różnią się od licówek, ponieważ są większe i zakrywają znacznie większą powierzchnię zęba. Ich głównym zastosowaniem jest poprawa struktury zęba, ale również jego wyglądu. Korony również dostosowywane są do naturalnych zębów tak, aby uśmiech był estetyczny. Często stosuje się je między innymi po zabiegach leczenia kanałowego i dotyczą zazwyczaj poważnych odprysków oraz złamań, których licówka nie jest w stanie pokryć. 

Co jest bardziej trwałe? Licówka czy korona?

Podczas rozważań dotyczących wyboru między licówką, a koroną, najważniejszym pytaniem jakie może się nasuwać jest fakt, która z nich jest bardziej trwała. Licówki wytrzymują około 7-15 lat, następnie należy wymienić je na nowe. Są również bardziej podatne na wszelkie złamania, z uwagi na wykonanie z cienkiej, bardzo delikatnej porcelany. Nie sprawdzą się u osób chorujących na bruksizm oraz obgryzających paznokcie. Trudniej je jednak wymienić niż licówki.

Ile to kosztuje?

Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą tak naprawdę od poziomu zaawansowania problemu w jamie ustnej. Można szacować, że jednak korony będą droższe od licówek, jednak bywa i tak, że ceny są do siebie bardzo zbliżone. Najlepiej zapytać o to podczas wizyty w CityDental.pl, gdzie udzielona zostanie Wam szczegółowa informacja na temat ceny zabiegu oraz licówek lub koron. 

Czy warto zdecydować się na zabieg założenia koron lub licówek?

Po pierwsze, najważniejsza jest konsultacja z lekarzem, który podpowie, co w konkretnym przypadku okaże się najlepszym rozwiązaniem. Czasem niewielkie ukruszenie zęba można zniwelować w zupełnie inny sposób, dlatego nie należy podejmować żądnych pochopnych decyzji. 

Zarówno licówki, jak i korony sprawią, że Twój uśmiech będzie wyglądał estetycznie, zdrowo i pięknie. Nie oszukujmy się, że zadbany uśmiech wpływa niezwykle na nasze samopoczucie oraz wyższe poczucie własnej wartości. Podejmując więc decyzję o wykonaniu zabiegu stomatologicznego, weź pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej czynniki – estetykę, cenę, trwałość oraz stan Twoich zębów, które wymagają pomocy ze strony gabinetu stomatologicznego. Profesjonalni lekarze są dla Ciebie dostępni w CityDental.pl już po umówieniu wizyty i służą radą oraz wsparciem przed, w trakcie oraz po zabiegu. Nie obawiaj się zadawać pytań, ponieważ masz prawo nie wiedzieć wszystkiego. Od tego jest właśnie nasz zespół, aby zapewnić Ci pełen komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie leczenia Twoich zębów. Niech Twój uśmiech ponownie zachwyca i przyciąga pozytywne spojrzenia!

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt