Czy wiesz co powoduje przebarwienia zębów?

Dentysta Poznań, stomatolog Poznań, Klinika Poznań

Im jesteśmy starsi, tym nasze zęby wyglądają inaczej. Przebarwienia i odbarwienia pojawiają się na nich z biegiem czasu. Picie kawy, herbaty, nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Wszystko to sprawia, że zęby tracą swój naturalny kolor kości, a więc śnieżnobiały odcień. Tendencja do przebarwień może pojawić się jednak w każdym wieku, a przyczyny mogą być zarówno wewnętrzne, zewnętrzne oraz wiekowe. Co jeszcze wpływa na kolor zębów i jak dbać o nie, aby wyglądały pięknie jak najdłużej?

Nieodpowiednia dieta

Napoje oraz jedzenie mogą mieć bardzo negatywny wpływ na kolor zębów. Z biegiem czasu można zauważyć, że robią się one żółto-brązowe.Wpływ na to mają przede wszystkim kawa, herbata, wino, czekolada, soki owocowe, sos sojowy, curry oraz jagody i inne, ciemne owoce.

Jeśli to rzeczywiście jedzenie ma wpływ na kolor Twoich zębów, postaraj się wyeliminować z diety powyższe produkty, zastępując je alternatywami. Po jedzeniu warto również płukać jamę ustną wodą, nie wspominając już o konieczności ich mycia po każdym posiłku.

Pamiętaj jednak aby unikać mycia zębów po spożyciu kwaśnych potraw, zwiększa się wtedy ryzyko erozji szkliwa.

Palenie tytoniu

Palenie ma wpływ nie tylko na kolor zębów, ale również na ich stan. Wywołuje choroby jamy ustnej, stany zapalne dziąseł, raka, utratę smaku oraz nieprzyjemny oddech. Substancje smoliste i nikotyna, które znajdują się w papierosach, potrafią zmienić kolor zębów często nieodwracalnie.

Ciąża

Co ciekawe, w ciąży wiele pacjentek doświadcza przebarwień na zębach oraz zaczerwienień i zapaleń dziąseł. Często wpływ ma na to refluks żołądkowy i poranne mdłości, ale również zmiany hormonalne. Jeśli problemy z zębami pojawiają się w ciąży, konieczne jest jak najszybsze udanie się do dentysty. Stan zapalny dziąseł w ciąży może być niebezpieczny dla płodu.

Określone leki

Niestety na kolor zębów wpływ mogą mieć również niektóre leki, które przyjmujemy. Należą do nich np. te przeciwhistaminowe, tetracyklina tj doksycyklina, chemioterapia oraz leki regulujące ciśnienie krwi. Zdajemy sobie sprawę, że są one najczęściej konieczne w przyjmowaniu, jednak w przypadku pojawienia się przebarwień, warto porozmawiać lekarzem o ewentualnym przeciwdziałaniu.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej

To główny czynnik, który sprawia, że zęby tracą swój piękny odcień. Odpowiednia higiena jamy ustnej może zapewnić nam piękny, biały uśmiech przez cały czas. Konieczne jest dodatkowo używanie specjalnej pasty z fluorem, irygatora do zębów oraz nitki.

Leczenie endodontyczne czyli kanałowe

Niestety czasem zęby po leczeniu kanałowym sinieją i stają się nieestetyczne. Wówczas konieczne jest specjalistyczne, wewnętrzne wybielanie zęba w gabinecie stomatologicznym lub nałożenie licówki czy korony na ząb, celem przykrycia zasinienia.

Biały uśmiech może być Twój

Dla wielu osób utrata śnieżnobiałego uśmiechu to powód do ogromnych kompleksów i smutku. Przestają się one uśmiechać, ponieważ nie chcą, aby ktoś zobaczył to, czego się wstydzą. Na szczęście w City-Dental.pl jesteśmy w stanie przywrócić biel Twoich zębów. Umów się na wizytę, a nasi specjaliści ocenią, w jaki sposób można to zrobić. Przedstawią Ci profesjonalną możliwość leczenia, czas jego trwania oraz potencjalne koszty.

Najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną metodą usuwania przebarwień zewnętrznych na zębach jest zabieg piaskowania zębów. Piaskowanie zębów najczęściej połączone jest z usuwaniem kamienia nazębnego ultradźwiękami czyli ze scalingiem. Oczyszczamy wszystkie zęby wraz z przestrzeniami międzyzębowymi specjalistycznym piaskiem z wodą pod dużym ciśnieniem. Zęby uzyskują wtedy kolor taki, jak przy wyrzynaniu. Ponadto,co równie istotne, piaskowanie usuwa nieprzyjemny zapach z ust pacjenta poprzez wymiecienie bakterii z przestrzeni i kieszonek dziąsłowych. 

Piaskowanie zalecane jest dla każdego aby odświeżyć uśmiech i oddech, ale szczególnie polecane dla osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. Pozwoli ono zapobiec rozwojowi próchnicy oraz stanu zapalnego dziąseł w trakcie noszenia aparatu.

Piaskowanie to również idealne rozwiązanie dla Państwa Młodych przed ślubem chcących cieszyć się promiennym wizerunkiem w tym szczególnym dniu.

Jeśli dla pacjenta efekt po piaskowaniu nie jest wystarczający, warto wybielić zęby metodą nakładkową w domu lub jednoetapowo w gabinecie stomatologicznym.

Zawsze zabieg piaskowania i usunięcie kamienia nazębnego wskazane jest przed wybielaniem zębów, celem uzyskania pełniejszego efektu.

Po udanym zabiegu usuwania przebarwień na zębach, konieczne będzie jednak dbanie przede wszystkim o higienę jamy ustnej oraz stosowanie odpowiedniej diety. Wszelkie wskazówki otrzymasz od lekarza prowadzącego Twój przypadek. Będziesz mógł cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem z City Dental.

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt