Rodzaje protez zębowych

Dentysta Poznań, stomatolog Poznań, Klinika Poznań

Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Niestety choroby zębów i dziąseł sprawiają czasem, że potrzebne jest nam długie leczenie, a kompleksy spowodowane uzębieniem obniżają naszą samoocenę. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się założenie protez zębowych przez stomatologa. Istnieje ich jednak wiele rodzajów, dlatego przed wyborem, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Ten na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badań, może dobrać odpowiedni rodzaj. Jakie są rodzaje protez zębowych? Podpowiadamy. 

Dentysta Poznań - Protetyka

Protezy ruchome

Jednymi z najczęściej stosowanych protez, są protezy ruchome. Można wykorzystać je zarówno, jeśli brakuje kilku, jak i wszystkich zębów. Nie należy stosować ich na noc, a wyłącznie w trakcie dnia. Dzięki temu, przez noc pozwala się na odpoczynek błon śluzowych. Początkowo jedzenie i mówienie mogą być niekomfortowe. Konieczne jest przyzwyczajenie się do protezy, które może potrwać nawet kilka tygodni. Konieczne jest więc odpowiednie dobranie jej u stomatologa, aby była ona jak najlepiej dopasowana do jamy ustnej. Należy również pamiętać, że protezy ruchome trzeba wymieniać mniej więcej co pięć lat. Wszystko to z uwagi na zmianę kształtu dziąseł, która zachodzi przez całe życie. Protezę ruchomą należy również bezwzględnie wymienić, jeśli doznała uszkodzenia mechanicznego, odkształciła się przez wpływ wysokiej temperatury lub zaczyna sprawiać dyskomfort w noszeniu. Jeśli nie wymienimy protezy w odpowiednim czasie, może to prowadzić do stanów zapalnych i chorób w jamie ustnej. 

Częściowa ruchoma proteza zębowa

Co w sytuacji, kiedy część zębów nie została wyrwana, jest zdrowa i trzyma się dobrze w jamie ustnej? Wówczas można założyć częściową ruchomą protezę zębową, którą podtrzymują owe zęby. 

  • Jedna z takich protez, to proteza akrylowa. Jest najtańsza, ale również najmniej jakościowa. Nie są również zbyt wygodne, a początkowo mogą również podrażniać śluzówki. Większość z nich jest mocno nieestetyczna, ale istnieją też takie, którym nie brak niczego. Wszystko zależy od miejsca, w jakim się je wykona. 
  • Kolejny rodzaj częściowo ruchomej protezy, to proteza zębowa szkieletowa. Od akrylowej różni się większą stabilnością. Powstaje na metalowej konstrukcji, a cały jej ciężar opiera się na zdrowych zębach, które pozostały w jamie ustnej. Ponieważ nie osadza się na dziąsłach, nie powoduje uszkodzeń błony śluzowej. Pacjenci przyzwyczajają się do niej znacznie szybciej.
  • Częściowe protezy zębowe nakładkowe opierają się na korzeniach zębów lub na samych implantach. Jeśli korzenie są uszkodzone, to właśnie taką protezę stosuje się najczęściej. Wówczas w kanałach korzeni zębowych umieszcza się specjalne zaczepy, aby móc umieścić protezę. Dzięki temu proteza jest stabilna, a mówienie łatwiejsze i wygodniejsze. 

Całkowite protezy zębowe ruchome

Brak uzębienia to powód do wybrania całkowitej protezy. Ich również możemy wyróżnić kilka rodzajów, w zależności od potrzeb oraz kwestii finansowych. Najtańsze i najpopularniejsze są oczywiście całkowite protezy zębowe akrylowe, tak zwane osiadające. Umieszczane są w jamie ustnej za pomocą kremów mocujących. Jama ustna po czasie się do nich przyzwyczaja. Drugi rodzaj, to całkowita proteza zębowa mocowana na implantach. Aby móc ją założyć, konieczne jest wszczepienie co najmniej dwóch implantów, na których będzie ona osadzona. To rozwiązanie znacznie droższe, ale bardziej komfortowe, stabilniejsze i wygodniejsze. 

Inne rodzaje protez

Wśród protez zębowych wyróżniamy również takie protezy, jak:

  • Protezy akronowe – wykonane z termoplastycznego materiału, są znacznie lżejsze i bardziej elastyczne, dzięki czemu dopasowują się do jamy ustnej. Pozwalają na komfort i dość szybkie przyzwyczajenie się do protezy. Nie powodują reakcji alergicznych i są bardzo wytrzymałe. Niestety nie można stosować ich w przypadku całkowitego bezzębia. 
  • Protezy nylonowe – to także świetna alternatywa dla protezy akrylowej. Odznacza się lekkością i naturalnością. Pozwala na uzyskanie pięknego uśmiechu, bez zasłaniania ust i kompleksów. Ich zaletą są niewidoczne, najczęściej w kolorze zęba klamry, które pozwalają na ich zamocowanie. Niestety nylon szybko chłonie barwniki oraz zapachy. 
  • Protezy acetalowe – wykonane z półelastycznego materiału, odpornego na zginanie. To świetna alternatywa dla osób, które są uczulone na metal. Klamry mocujące można dopasować do koloru zęba. Proteza ta jest komfortowa w noszeniu, ponieważ nie napiera na śluzówkę jamy ustnej. 
  • Protezy overdenture – są specyficznymi protezami, tak zwanymi kombinowanymi. Łączy się tu bowiem protezy ruchome ze stałymi oraz z przygotowanymi, własnymi zębami pacjenta. Mocowane są one na elementy retencyjne, takie jak magnesy, belki czy zatrzaski.

Jaką protezę zębową wybrać?

Rodzajów protez zębowych, jak widać jest bardzo wiele. Konkretny wybór powinien paść jednak dopiero po konsultacji ze stomatologiem i po rozeznaniu się w możliwościach finansowych. W City Dental proponujemy najlepsze rozwiązania dla naszych pacjentów, dbając o ich komfort oraz kwestie finansowe. Zachęcamy do umówienia się na konsultację, aby omówić możliwe opcje i wybrać najlepsze rozwiązanie. 

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt