Rodzaje aparatów ortodontycznych – jaki wybrać?

Dentysta Poznań, stomatolog Poznań, Klinika Poznań

Piękny uśmiech – marzy o nim każdy. Niestety natura często płata nam figle i nie zawsze obdarza nas ślicznymi, prostymi zębami. Powoduje to sporo kompleksów i zaniża samoocenę. Na szczęście dzięki współczesnej ortodoncji jesteśmy w stanie przywrócić piękny uśmiech i wyprostować krzywe zęby. Konieczny jest jednak aparat ortodontyczny, który w ciągu kilkunastu miesięcy skoryguje zgryz. Jak wybrać odpowiedni rodzaj aparatu ortodontycznego? Czy dla osoby dorosłej aparat ortodontyczny różni się od tego dla dziecka?

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aby wybrać aparat ortodontyczny, konieczna jest przede wszystkim konsultacja z ortodontą. Lekarz sprawdzi, jak wyglądają aktualnie zęby, jakie problemy należy wyeliminować i czy nie należy usunąć ósemek w celu uzyskania lepszego efektu. Wykona zdjęcie pantomograficzne oraz teleboczne głowy w zwarciu tzw. cefalometryczne. Dokona pomiarów na modelach diagnostycznych, wykona pomiary cefalometryczne, przedstawi plan leczenia. Najpopularniejszym z aparatów jest stały aparat metalowy z zamkami, który zakłada się na przód zębów. Rozwiązań jest oczywiście więcej, między innymi zamki ceramiczne lub też szafirowe. Wszystko różni się od siebie cenowo. Aparaty dzielimy na stałe, oraz ruchome, czyli wyjmowane.

Ruchome aparaty na zęby

Aparaty ruchome są bardzo skuteczne w okresie wzrostu dziecka, mogą ukierunkować prawidłowy wzrost szczęk ale wymagają współpracy ze strony dzieci i rodziców. Powinny być zakładane nie tylko na noc, ale również na maksymalną ilość godzin w ciągu dnia.

Aparat stały

Aparaty stałe szeregują zęby, najczęściej po zakończonym okresie wzrostu, w takich sytuacjach lekarz ortodonta ma pewność że pacjent poradzi sobie z higieną i odpowiednio będzie dbał o zęby.

Zamki w stałym aparacie ortodontycznym przyklejane są na powierzchni zębów. Są to niewielkie metalowe lub ceramiczne płytki. Na zamki montuje się specjalny drucik, który pozwala na nadanie kształtu dla całego łuku zębowego. Konieczne są więc regularne wizyty u ortodonty co kilka tygodni, najczęściej 4-6 tygodni, aby podkręcić drut i wzmacniać efekt prostowania zębów. Cena aparatu stałego waha się od 1,7 do 2,8 tysiąca złotych. Do tego należy doliczyć koszty wizyt u ortodonty.

Ruchome aparaty na zęby

Tego rodzaju aparaty najczęściej stosowane są w przypadku leczenia wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Z uwagi na to, że jest on wyjmowany, niestety pacjenci niekoniecznie stosują się do regularności ich noszenia.

Nowoczesne metody leczenia wciąż potrafią zaskoczyć. W ostatnim czasie aparaty są bardzo modne a W City Dental jest możliwość leczenia ortodontycznego na raty 0 procent.

Jaki aparat wybrać dla osoby dorosłej?

Aparaty ortodontyczne są skuteczne w walce o prosty i zdrowy zgryz. W przypadku osoby dorosłej, można zwrócić uwagę na kilka aspektów, które z uwagi na chociażby wykonywaną pracę, mogą mieć dla pacjenta znaczenie. Chodzi między innymi o widoczność aparatu. Decydując się na metalowe zamki, aparat będzie zauważalny. Jeśli zaś wybierzemy zamki ceramiczne lub aparat z kryształów szafiru, leczenie będzie niemal lub całkowicie niewidoczne. Należy też wziąć pod uwagę decydując się na stały aparat ortodontyczny, że czas leczenia nie będzie krótszy niż 2-3 lata. Wszystko uzależnione jest od wady zgryzu, którą oceni ortodonta i podejmie decyzję, jak długo aparat będzie musiał być noszony.

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego niezbędna jest retencja celem utrzymania efektu. Po zdjęciu aparatu montowany jest retainer stały, czyli drucik na tylnej powierzchni zębów od kła do kła lub ortodonta zleca wykonanie retainera ruchomego, wyjmowanego. Ta opcja wymaga współpracy ze strony pacjenta i wzajemnego zaufania lekarz – -pacjent.

W przypadku, kiedy leczony pacjent ma nawyk językowy, czyli nieprawidłowo przełyka ślinę, ma tzw. przetrwały niemowlęcy typ połykania konieczna jest podwójna retencja. Drucik stały na zębach wraz z aparatem wyjmowanym, noszona nawet do końca życia. W przeciwnym razie, nawet po zdjęciu aparatu stałego, może nastąpić nawrót wady.

Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli?

Wiele osób wciąż waha się nad założeniem stałego aparatu ortodontycznego, głównie z uwagi na obawę przed bólem. Należy pamiętać, że sam aparat i jego zakładanie nie powoduje bólu. Nacisk może pojawić się w chwili prostowania się zębów, jednak prób bólu dla każdego jest indywidualny. Należy również pamiętać, że początkowo można mieć dość niecodzienne uczucie na języku i policzkach do którego trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Jak widać, noszenie aparatów ortodontycznych to dość złożona kwestia. Zanim zdecydujemy się na któryś z nich, należy bezwzględnie skonsultować się z ortodontą, który dobierze dla nas najlepszą metodę leczenia. Pamiętajmy o ratach 0 procent! Zapraszamy

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt