Wpływ używek na zdrowie jamy ustnej

Alkohol, papierosy i narkotyki, mają nie tylko negatywny wpływ na nasz organizm, ale także bezpośrednio na zdrowie jamy ustnej, która ma z nimi styczność w pierwszej kolejności. O tym, co mogą powodować i dlaczego lepiej się ich wystrzegać, postawiliśmy opowiedzieć Wam poniżej.

Jak marihuana i haszysz wpływają na zdrowie jamy ustnej?

To narkotyki znane na całym świecie, niemal wszędzie powszechnie dostępne, choć w wielu krajach wciąż nielegalne. W ich składzie znajdują się kanabinoidy, czyli substancje psychoaktywne. W przypadku jamy ustnej powodują one przede wszystkim choroby przyzębia oraz powoduje zmniejszenie wydzielania śliny. To z kolei prowadzi do kserostomii i finalnie rozwoju próchnicy. Zaobserwowano również, że osoby regularnie palące marihuanę, mają wzmożoną ochotę na słodkie przekąski. Co więcej, suchość w jamie ustnej, na którą wpływa marihuana, sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów.

Jak amfetamina i jej pochodne wpływają na zdrowie jamy ustnej?

Amfetamina, metamfetamina i mdma to silnie uzależniające narkotyki, które stymulują układ nerwowy, zwiększając poziom neuroprzekaźników dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Metamfetamina, podobnie jak marihuana, prowadzi do kserostomii (suchości w jamie ustnej) jej działanie w jamie ustnej jest jednak dłuższe. Prowadzi również do bruksizmu i zaciskania zębów.

Jak kokaina wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Niestety kokaina również często przyczynia się do bruksizmu, a dodatkowo również bólu w stawach skroniowo-żuchwowych. Podczas żucia mięśnie osoby uzależnionej od kokainy pracują znacznie intensywniej, co może prowadzić także do erozji i ścierania. Kokaina aplikowana na dziąsłach może powodować owrzodzenia i zrogowacenia.

Jak palenie wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Bezapelacyjnie jest to jeden z najpopularniejszych nałogów wśród naszej społeczności. Uzależnienie od tytoniu jest nagminne, na dodatek nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród młodzieży. Coraz więcej niepełnoletnich osób rozpoczyna palenie, a uzależniający tytoń towarzyszy im także w życiu dorosłym. Palenie tytoniu bezpośrednio wpływa na choroby płuc oraz układu krążenia. W przypadku jamy ustnej często prowadzi do przebarwień, powstawania plam w samej jamie ustnej oraz licznych chorób. Tytoń negatywnie wpływa również na sam język i może doprowadzić do choroby nazywanej włochatym językiem. Dosłownie, wygląda on wówczas jak pokryty włosami i to w ciemnym kolorze, które powstają na przerośniętych brodawkach. Palenie może doprowadzić również do zapalenia przyzębia, zmiany składu śliny czy też wolniejszego gojenia się ran w jamie ustnej. Niestety wpływa ono również na choroby nowotworowe płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, pęcherza moczowego, nerek, miednicy i trzustki. Niewiele osób wie, że rak jamy ustnej to schorzenie nowotworowe, które na świecie występuje statystycznie najczęściej. To dowodzi, jak ogromny problem ma nasze społeczeństwo z uzależnieniem od tytoniu.

Jak e-papierosy wpływają na zdrowie jamy ustnej?

Podobno zawierają śladowe ilości nikotyny, nie uzależniają i są modne. Tymczasem e-papierosy są również produktem szkodliwym dla zdrowia jamy ustnej. Rzeczywiście, urządzenia te działają w ten sposób, że nie spalają tytoniu, jednak podgrzewają płyn znajdujący się w środku i to on dostaje się do płuc, a następnie jest przez nas wydychany. To właśnie składniki liquidów są najbardziej szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej.

Niebezpieczne dla zdrowia substancje, to:

  • glikol propylenowy
  • gliceryna roślinna
  • nikotyna
  • formaldehyd
  • nitrozaminy

Wszystkie te związki mają bezpośredni kontakt z jamą ustną. Doprowadzają nie tylko do suchości, ale również do powstawania na dziąsłach białych plam, drożdżycy i adhezji bakterii próchnicotwórczych. Można zauważyć zmieniające się kolory zębów i chociaż e-papierosy są zdecydowanie mniej szkodliwe niż klasyczne papierosy, należy się ich również wystrzegać.

Jak alkohol wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Według najnowszych badań, nadużywanie alkoholu stało się wręcz problemem zdrowia publicznego. W Polsce według najnowszych danych, aż 600 tysięcy osób kwalifikuje się jako osoby uzależnione. Nadmierne ilości alkoholu i długotrwałe jego spożywanie prowadzi do licznych uszczerbków na zdrowiu, w tym również w jamie ustnej. Jak je zauważyć? W jamie ustnej zmiany widoczne będą na języku, przyzębiu czy błonach śluzowych. Są to zmiany patologiczne, ale również próchnica, choroby dziąseł czy nowotwory. Negatywny wpływ na zęby ma kwasowy charakter napojów alkoholowych, który prowadzi do próchnicy. Warto pamiętać, że kwestie te dotyczą zarówno mocnych trunków, jak i lżejszych, jak piwo czy wino.

Jak widać, używki mają bardzo duży wpływ na zdrowie jamy ustnej. Powodują one próchnicę i inne choroby, a także wpływają na kwestie estetyczne. Bez względu na to, czy jest to alkohol, narkotyki czy papierosy, mają one bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Często używki łączone są razem. Skutki uboczne mogą być odczuwane do końca życia.

Did you like this? Share it!

Szybki kontakt